בוא נשווה גדלים – על פערי שכר באותו המקצוע

מה יקרה אם תגלו שהמהנדס שיושב בקיוביקול לצידכם, ועושה בדיוק את אותה עבודה שאתם עושים, מרוויח 2,000 ש"ח יותר מכם בברוטו? על פערים בשכר באותו המקצוע, ברשומה הבאה

אתם יושבים מחשב לצד מחשב, יוצאים יחד לארוחת צהריים כל יום, היי, אתם אפילו נפגשים מדי פעם אחרי שעות העבודה בפאב, והיחסים בינכם לא יכלו להיות טובים יותר. או כך חשבתם...מסתבר שלמרות ששניכם מהנדסי תוכנה, אותה שפה, אותו מוצר, אותה בלורית שיער, הוא מרוויח 3000 ₪ יותר בברוטו. זועמים ונעלבים, בוערת בכם חמתכם להשחית! ועם זאת, לפעמים, השכר לא מעיד על כלום. אם אתם מחפשים אחר ההסבר המלא, המשיכו לקרוא.

 

הכול ביניכם היה מושלם – אידיליה משרדית מהאגדות. שניכם מועסקים באותו התפקיד (מפתחי מוצר בשפת JAVA), לשניכם וותק דומה בחברה, שניכם טובים מאוד במה שאתם עושים, ויותר מכך, שניכם חברים טובים עד כדי כך שלפעמים אתם אפילו יוצאים לבילוי אחרי העבודה ביחד. ואז, קרה הדבר שאיש במשרד לא האמין שהוא אפשרי – עבר ביניכם חתול שחור!

 

אותו מקצוע, שכר שונה

היה זה יום אביבי וחמים, שכלל לא הסגיר את צפונותיו האפלים - הוא יצא לשירותים בדיוק, ואתם הצטרכתם איזשהו מסמך שהיה על השולחן שלו, לא משהו שחרג משגרת היומיום. בעודכם נוברים בערימת הניירות על שולחנו, לפתע, נפל מהערימה תלוש השכר שלו. לא התכוונתם להסתכל...בכל זאת, אתם עושים את אותו התפקיד, והשכר בטח זהה, אבל העין נמשכה לשורת הברוטו, והלב שלכם איבד פעימה! לחרדתכם גיליתם, שזה שהחשבת לאח, לרע, לאדם קרוב, לעמית למקצוע, משלשל אל כיסו משכורת הגדולה ב-3000 ₪ מזו שלכם! ומאותו הרגע, אתם פשוט לא מסוגלים להמשיך...

 

השכר אינו נגזר רק מהתפקיד

תתפלאו לגלות, אבל התפקיד הוא רק מדד אחד לגובה השכר שאתם מקבלים, והוא לא תמיד המדד הקובע, כפי שמסבירה חיה בורנשטיין – מנכ"לית חברת ההשמה דיאלוג:

"אני אתחיל דווקא מהסוף - קודם כל, חברות רבות מכניסות סעיף חיסיון לשכר בחוזה העבודה, בדיוק בשל הסיבה שתיארת. שלא כמו בשוק התעסוקה הציבורי, בענף ההייטק אין שכר אחיד שנקבע על פי פרמטרים קבועים ומגובשים (וותק, השכלה אקדמית...). השכר הוא אישי, ומכיוון שלכל עובד יש ניסיון והשכלה שונים, השכר שלו משתנה בהתאם. כשחברה מגייסת עובד חדש, יש לה נתון שכר עדכני וממוצע לתפקיד, אבל אין זה מחייב שזהו השכר הסופי שיחתם עם העובד. זוהי רק נקודת הפתיחה למשא ומתן מול העובד, כשבסוף המשא ומתן, השכר עשוי לרדת או לעלות בהתאם למספר גורמים אינדיבידואלים לכל עובד, ול"מדד המבוקשות" שלו בשוק. מאחר שהשכר לאותם שני תפקידים עשוי להיות אינדיבידואלי ושונה, חברות מכניסות את סעיף החיסיון, מתוך הידיעה שלעובדים לא תמיד יש את הידע המספיק, או את היכולת להבין מדוע שכרם של שני עובדים "זהים" לכאורה, הוא שונה".

 

מהו מדד המבוקשות שלכם

אז איך יודעים אם מה שהעמית מקבל מגיע גם לי? נניח שגם אתם גיליתם כי זה היושב בתא שלצידכם, משלשל לכיסו סכום כסף גבוה ממשכורתכם, למרות ששניכם עוסקים באותו התפקיד בדיוק. סביר להניח שתכעסו או תעלבו - אבל חכו עם זה רגע (אחרי הכול לכעוס ולהעלב אפשר גם מחר) – אם החלטתם לדרוש השוואת שכר, אתם צריכים לברר מספר דברים לגבי העמית שלכם, כמו גם לגבי מקומכם ומעמדכם בחברה:

 • שניכם מהנדסי תוכנה – נכון, אבל זה לא הכול: גם אם הגדרת התפקיד של שניכם זהה, הניסיון ו/או ההשכלה של העמית עשויים להיות טובים יותר. למשל, אם הוא הגיע מהחברה המתחרה, או למד בטכניון וסיים בהצטיינות וכו', "מדד המבוקשות" שלו בשוק עשוי להיות גבוה משלכם, הגם ששניכם מבצעים בדיוק את אותו התפקיד. מעבר לכך, יתכן שהוא הובא למחלקה כ"כישרון עולה" מתוך מטרה להצמיח אותו הלאה, והשכר שלו מייצג את זה.
 • משבר – אם התחלתם לעבוד בתקופות שונות, עשויה להיות לזה השלכה על השכר. אם אתם התקבלתם לעבודה בשלהי משבר כלכלי, למשל, סביר להניח שממוצע המשכורות באותה תקופה היה נמוך. אם הוא התקבל לעבוד בתקופת פריחה, תקופה בה יש המון משרות ומעט מחפשי עבודה זמינים, המשכורת שתוצע לו עשויה להיות גבוהה יותר, כי בתקופות כאלו, כוח המיקוח של העובד גדל (מושג שקרוי "שוק של עובדים"). אם המשכורת שלו מייצגת את הרף החדש, אתם בהחלט יכולים להעלות את זה בשיחת השכר השנתית, או קודם לכן.
 • אלטרנטיבות – הדבר הבא שמומלץ לברר הוא, בהנחה שתתחילו לחפש עבודה, כמה אתם תקבלו בשוק כרגע? האם תקבלו הצעות שכר דומות או נמוכות ביחס למה שאתם מקבלים כרגע? אם כן, יתכן שהשכר שמקבל עמיתכם אינו ראליסטי, והוא בחזקת היוצא מן הכלל שלא מעיד על הכלל. יתכן שלעולם לא תדעו למה הוא ראוי לשכר כזה לא ראליסטי, אבל, סיכוי סביר שבין אם תבקשו העלאה במקום הנוכחי, ובין אם תצאו לשוק, לא תוכלו להשוות את השכר שלו, מכיוון שהוא אינו מייצג את הנורמה.
 • כמה מרוויחים עמיתיכם (בדרגה זהה) בחברה בממוצע – נניח לרגע שהגעתם למסקנה שאתם והעמית שווי ערך מבחינת "מדד המבוקשות" שלכם. שניכם תחטפו בשוק, ושניכם זכאים לאותו השכר. לפני שאתם רצים לבקש העלאה, בררו, האם העמית מקבל משכורת שתואמת את מה שמקובל לקבל בדרגתו בחברה בה אתם עובדים? אם לא, הסיכוי שתקבלו העלאה יפתח, שוב, בגלל ששכרו של העמית דיס-פרופורציוני לשכר המקובל בחברה.
 • כמה מרוויח זה שמעליכם – נכון, אין זה נדיר למצוא עובדים שמרוויחים יותר מהמנהל הישיר שלהם, בעיקר כשמדובר בעובד שהחברה היתה מאוד להוטה לגייס לשורותיה, אם בגלל קוצר בזמן, ואם בגלל שזהו עובד מעולה (או שתי הסיבות גם יחד). עם זאת, אם העמית מרוויח יותר מהמנהל של שניכם, הסיכוי שתוכלו לקבל העלאה שתציב את משכורתכם מעל למה שמקבל המנהל הישיר שלכם, פוחת.
 • כמה מוערכים אתם – הדבר האחרון שראוי לבדוק, הוא עד כמה מעריכים אתכם, ועד כמה יעמדו מול הדלת כשתנסו ללכת. מצער ככל שזה נשמע, ישנם בשוק לא מעט עובדים שהם מאוד טובים מחד, ועם זאת, מאוד לא מוערכים, או בחזקת מובנים מאליהם, מאידך. הגם שהחברה תכיר בערכם רק לאחר לכתם (מכעיס ככל שזה), בעודם מועסקים בחברה, יכולתם לשפר את תנאי העסקתם אינה טובה, בגלל שהם אינם מוערכים בהתאם. אם איתרע מזלכם ולא מעריכים אתכם בהתאם לשווייכם האמיתי, קחו בחשבון שיתכן שאיש לא ינסה לעצור בעדכם, אם תציינו שאתם מתכננים ללכת ושזהו איום סרק.

קראתי, הבנתי אבל אני לא מצליח להירגע

יש אנשים שלמרות כל מה שנאמר בפסקה מעל, לא יצליחו להתגבר על הכעס שמגולל בעובדה שאדם שמבצע תפקיד זהה לשלהם, מקבל שכר והערכה גבוהים יותר. אם לאחר כל הבירורים, הגעתם למסקנה שאתם פשוט לא יכולים לחיות עם זה, עומדות בפניכם שתי אלטרנטיבות: לדבר עם המנהל הישיר או לחפש עבודה חדשה שתדע להכיר ביכולותיכם. לפני שאתם פונים למנהל הישיר, בדקו עם עצמכם את הדברים הבאים:

 • האם אתם אכן מעוניינים לעזוב? אם טוב לכם שם מבחינה חברתית, יש בחברה יחסי אנוש מלבבים, המקצוע עצמו מעניין, הטכנולוגיה מרתקת, והניסיון שמוקנה לרזומה שלכם מעולה, ובאופן כללי, אתם לא באמת רוצים לנטוש את כל זה, קחו בחשבון שמרגע שתניעו את התהליך, יתכן שלא תישאר לכם ברירה בסופו, אלא לעזוב (או להוּעַזב, כי החברה תתחיל לחפש לכם מחליף). מאידך, ישנם לא מעט מקרים בהם אפילו עובד שעזב, חזר לחברה לאחר מספר חודשים "בחוץ", כך ששום דבר בחיים אינו חד-כיווני.
 • האם אתם חברים של המנהל הישיר? אם כן, נסו לגלגל מולו את התהליך בצורה לא רשמית, כדי לבחון את הקרקע, לפני שביצעתם פניה רשמית. אחרי הכול, אם אתם חברים, הוא יבין ולא יעשה דברים מול ההנהלה, שיסכנו את המשך העסקתכם שם. מעבר לכך, הוא יוכל לתת לכם הערכה מושכלת, מהו הסיכוי שתצליחו לקבל את ההעלאה.
 • האם למנהל הישיר יש יכולת לשנות את שכרכם? המנהל הישיר אכן יכול להיות המקום הראשון לפנות אליו, אבל רק בהנחה שהוא אכן אוטוריטה בנושאי שכר. אם השכר נקבע אך ורק מול מחלקת משאבי האנוש, או שיש איזשהו נוהל מוסדר בחברה (שיחת שכר חד-שנתית), אין טעם לפנות למנהל. מלבד הוצאת תסכול, זה לא יביא לכם תועלת.
 • האם יבולע לעמית אם תספרו שאתם יודעים את שכרו? לפעמים, אנשים מגלים שעמית שלהם מרוויח יותר, כשהלה פולט בשוגג את שכרו בשיחה בעלמא. אם נחזור לרגע למה שחיה ציינה בהתחלה, אזי, חברות רבות לא אוהבות שנושאי השכר נחשפים בקרב עובדיהן, וחשיפת נתון השכר עשויה לפגוע בעמיתכם. אם הוא חבר קרוב, נסו לעשות זאת בעדינות, על מנת שניסיונכם לשפר את שכרכם, לא יבוא על חשבונו.
 • עד לרגע בו גיליתם כמה העמית מרוויח, האם הייתם מרוצים מהשכר שלכם? אני יודע שחלק נכבד מאיתנו מאמין ששכר מייצג את ערכנו בשוק הפרטי, אבל אם הרגשתם טוב לגבי השכר שלכם, עד לרגע בו גיליתם שאתם מרוויחים פחות מהעמית, כנראה שהשכר שלכם בסדר גמור כשלעצמו.

 

רגע לפני שאתם מגיעים לשיחה עם המנהל הישיר (או כל גורם אחר שמטפל בנושאי השכר בחברה), הגיעו מוכנים: בררו מהי המשכורת המקובלת לאנשים בתפקידכם. ניתן לברר זאת בעזרת טבלאות שכר עדכניות, או פשוט, להתחיל תהליך במספר חברות, ולבדוק מהו השכר שהן מוכנות להציע לכם.

 

הדשא של השכן ירוק יותר?

אנחנו הישראלים אוהבים לחיות בהשוואה. זה לא כמה הדשא שלנו ירוק, כמו כמה הדשא של השכנים יותר ירוק משלנו, ולמה בעצם. אם גיליתם שמישהו בתפקיד זהה לשלכם מרוויח יותר, ואם אינכם מסוגלים להבליג על הכעס, העלו את הנושא לשיחה, אבל קחו בחשבון שהשיחה עלולה לפגוע בעמית ובשכרו, או שהיא עלולה להתחיל לגלגל כדור שלג, שבסופו תאלצו לעזוב את החברה. בואו לישיבה מוכנים, ואל תנקבו בשכר מדויק, כי אם בטווח – זה משדר גמישות, ומאפשר לכם ולמנהל סולם לרדת בעזרתו מענפים גבוהים מדי.

ורק מילה לסיום – שום שקל נוסף בשורת הברוטו, לא ישווה להרגשה המעולה שנעוצה בלקום בבוקר, ולהגיע עם חיוך לעבודה. הנאה, יחסי אנוש טובים והשתפרות מקצועית, חשובים בהרבה מהשכר עצמו.

 


* הדיון שהוביל לכתיבת הכתבה הזו, התחיל פה