7 טריקים פסיכולוגיים שיעבירו אתכם ראיון עבודה

ידעתם שיש טריקים קטנים שיכולים לעזור לכם להצטיין בראיונות עבודה? אז החלטנו לעשות שירות לציבור, ולתת לכם את הטובים שבהם – אלו שהם גם חכמים וגם פשוטים למדי ליישום

7 טריקים פסיכולוגיים שיעבירו אתכם ראיון עבודה

7 טריקים פסיכולוגיים שיעבירו אתכם ראיון עבודה

לפני שיוצאים לדרך – הערה קטנה: גם אם אתם נבחנים למשרת מתכנת ולא מורה או מרפאה בעיסוק – יש משמעות רבה גם לפן האישי והאנושי. טיפים פסיכולוגיים, במידה רבה, נועדו לבטא אישיות יציבה וטובה, שבמקרים רבים מעידה על עמידות – וזה, במידה רבה, מה שמראיינים מחפשים. לכן, אנחנו ממליצים לשנן את הכתבה הזו, במקביל להתכוננות המקצועית שאתם עושים עבור ראיונות עבודה (לפחות עבור החשובים בהם).

 1. מירורינג: לשקף את ההתנהגות של המראיין

  אם לא נתקלתם עדיין באחת הטקטיקות הפסיכולוגיות העתיקות ביותר, זה לגמרי הזמן. הרעיון הוא פשוט: לשקף את התנהגותו של המראיין – גם ברמה ההתנהגותית, וגם ברמה הוורבלית. שימוש בשפת הגוף, הטון, או ההתנהגות של המראיין יוצרים אצלו אמון, מה שנקרא בשפת העם "אחד משלנו".
  ברמה הוורבלית, מדובר בעצם בשיקוף הדברים שהוא אומר, במילים טיפה אחרות ומומלץ גם עם תוספת קטנה משלכם. מבחינתו זה מעיד על אינטליגנציה, יכולת הקשבה והסקת מסקנות. מבחינתכם זה פשוט חזרתיות על מה שנאמר.
  שימו לב: לא מדובר בחיקוי של המראיין, שעלול להשיג בדיוק את ההיפך, אלא בהצטרפות למנעד הפיזי שלו. אל תגזימו, כדי שלא יעלו עליכם!

 2. למצוא מכנה משותף עם המראיין ולדבר עליו

  אם דיברנו על "אחד משלנו", עוד דרך לייצר את זה היא למצוא מכנה משותף, ולהתקשקש סביבו קצת. גם כאן, אנחנו ממליצים לא למשוך את זה רחוק מדי, כדי שלא תיחשדו במי שמנסה להסיט את הראיון למקומות אחרים. לצד הרושם המקצועי שתותירו בראיון, זהו אחד הכלים העיקריים שיגרמו לכם להיות אלו שהמראיין יזכור בסוף היום. אגב, אם כבר סמול טוק, עוד דרך להישאר בזיכרונו של המראיין גם אחרי ראיון של עשרות מועמדים היא להגיע ממש אוף טופיק (למתקדמים), או להביא פיסת מידע מעניינת על עצמכם שרחוקה מהתפקיד. מהסוג הבלתי מזיק, לא "אני עדיין ישן עם הדובי שלי".

 3. קשר עין

  יש משהו בקשר עין עם אדם שגורם לנו להרגיש חשופים, כאלו העיניים הם נקודת מבט פנימה אל תוך המקומות הכי אישיים. לכן, קשר עין רציף מעיד במקרים רבים על כנות, ביטחון, ותפיסה שאתה האדם המתאים ביותר למשימה. באותו האופן, הימנעות מקשר עין עלולה להיתפס על ידי המראיין כאילו יש משהו שאתם מנסים להסתיר, או כחולשה. נוסף על העניין הזה, קשר עין יוצר חיבור רגשי עם המראיין ומעודד מעורבות.

 4. דברו בצורה אקספרסיבית

  אחד האתגרים במשרות מקצועיות הוא להצליח להישמע מבריק מבלי לשפוך ערימות של באז-וורדס שעלולים לגרום למראיין שלכם להנמיך את הווליום שלכם בראשו ולקפוץ לתאילנד לכמה דקות. לצד ההכנה המקצועית שאנחנו ממליצים לעשות לכל ראיון (גם אלו שלא מבוצעים על ידי אנשי מקצוע – שאולי לא דוברים את השפה אבל כן יודעים להרגיש מתי גם אתם לא), אפשר לעשות את זה באמצעות דיבור מהר, ממועט בעצירות, כמעט אינטואיטיבי – מהסוג שנשפך מכם בלי שאתם חושבים על כל מילה שאתם אומרים. ככל שתצליחו לעשות את זה יותר, גדלה הסבירות שתיתפסו כאנשים מבריקים ומשכילים.

 5. השעה השניה באמצע

  מרבית חיפושי העבודה בתחום הזה נעשים לצורך שדרוג תנאים, ולפיכך נעשים במקביל למשרה קיימת, בדיסקרטיות שמחייבת קביעת ראיונות בתחילה או בסוף היום. אלא שעל פי מחקרים רבים, השעה המומלצת לקביעת ראיון היא סביב 10:00 בבוקר – שעה שבה המראיין שלכם עדיין טרי, אולם כבר הספיק להתעורר. אם אנחנו לוקחים את זה לעולם ההייטק – היינו הולכים על איזור 11:00. זה אומר אחת משתי אופציות: או שתיקחו יום חופש, או שתיאלצו להשקיע יותר בתירוץ בגין ההיעדרות שלכם. מצד שני, אל תדחו ראיון בשביל זה ביותר מיומיים-שלושה, וכמובן שאם האופציה לא קיימת – קחו מה שיש.

 6. תהפכו את היוצרות

  הטיפ הזה הוא טיפה טריקי – אבל אם תצליחו לעשות אותו נכון הוא יכול לתת לכם הרבה נקודות קרדיט. הרעיון הוא פשוט: תוך כדי הראיון, נסו בעדינות לנווט את המושכות אליכם – ולשאול כמה שאלות בעצמכם לגבי המקום, העבודה, הסביבה ועוד דברים שחשובים לכם. התדמית שאתם מייצרים היא שלא באתם בניסיון להתקבל כמו כולם, אלא שאתם בוחנים את המקום לא פחות ממה שהוא בוחן אתכם, ושבכלל לא בטוח שאתם רוצים. זה הופך אתכם אוטומטית מעוד אחד מהמועמדים, למישהו שרוצים יותר. פסיכולוגיה בסיסית, ממש כמו בכל סוג אחר של חיזור. גם בטיפ הזה חשוב להשתמש בתיבול נכון ולא להגזים ולבוא במוד של נחשקים.

 7.  תרגלו Power Posing לפני הראיון

  שפת הגוף משפיעה במידה רבה על האופן שבו אתם נתפסים על ידי המראיין, אבל לא פחות על האופן שבו אתם נתפסים בעיני עצמכם. מתחת למילים שאנחנו אומרים, אנחנו משדרים הרבה מסרים באמצעות הגוף. אחת הגישות המעניינות, סוברת כי עמידה בתנוחות שונות שמשדרות בטחון לפני הראיון, יכולה לשפר את תחושת הביטחון שלכם במהלכו. השיטה הזו אינה מוכחת מחקרית, אבל בטח שווה ניסיון. צפו בסרטון הבא כדי להבין את זה יותר לעומק, וספרו לנו אם זה עבד לכם.