Chat GPT - לא באמת מה שחשבתם

Chat GPT הפך בשנה האחרונה לכלי משמעותי מאוד בתחום הבינה המלאכותית. יש החוששים מהשימוש בכלי הזה ואף מנסים לבטל אותו בטענה שהוא לא כל כך חכם ומשמעותי כמו שחושבים. מנגד, יש המצביעים על שינוי טכנולוגי ניכר שעשוי להגדיר מחדש את האופן שבו אנו צורכים ומחפשים מידע. אז מה זה בכלל Chat GPT, מהם החידושים שהוא מביא, מה הקשר בין הכלי הזה לבין עולם ההייטק והאם הוא יכול להחליף את עבודת המתכנת? הינה כל המידע שאתם צריכים לדעת בנושא.

מה זה Chat GPT?

Chat GPT הוא בעצם תוכנה שפיתחה חברת OpenAI, המבוססת על מודל שפה רב עוצמה שמסוגלת ליצור טקסט אנושי ולייצר שיחות אינטראקטיביות עם המשתמשים. מדובר בעצם במעין בוט מקוון הנחשף לכמות עצומה של טקסט באינטרנט, וממנו הוא לומד דפוסים של מידע, דקדוק ויחסים סמנטיים בין נושאים שונים. הבוט מפתח הבנה בנושאים שונים ויכול לייצר תגובות קוהרנטיות על סמך ההקשר של הקלט שהמשתמש מכניס. כיום אפשר להשתמש בכלי הנוח והחכם הזה למשימות כמו תרגום, מענה על שאלות, הכנת סיכומי מידע וגם כתיבת קטעי קוד קצרים או השלמת משימות הדורשות שליפת מידע מהאינטרנט.

Chat GPT הוכיח את עצמו ככלי רב ערך עבור עסקים ואנשים פרטיים המשתמשים בו בתור עוזר וירטואלי או למטרת יצירת תוכן. הוא יודע להבין וליצור טקסט בשפות רבות, ויש לו היכולת לספק תגובות מלאות מידע ורלוונטיות להקשר ה"שיחה". עם זאת, חשוב לציין ש-Chat GPT הוא תוכנה המתבססת על מודל של שפת בינה מלאכותית, והוא עלול להפיק מדי פעם תשובות שגויות או שאינן מדויקת מבחינה דקדוקית. התוכנה והמודל מתעדכנים לעיתים תכופות כדי לגשר על הפערים האלו ולהשתפר בדיוק ובביצועים שלהם.

מהם החידושים של Chat GPT?

Chat GPT מכניס לעולם הבינה המלאכותית ולשימוש שלנו בכלים ממוחשבים כמה חידושים:

 • מבוסס על מאגר מידע אדיר – Chat GPT מתבסס על מאגר נתונים עצום בהיקף של מיליארדי מילים מהאינטרנט. הביסוס הזה מאפשר למודל השפה שעליו מבוסס הצ'אט להכיר וללמוד כל מיני דפוסים של שפה וניואנסים שבה, כדי שהתשובות שהוא יספק יהיו נכונות עובדתית וגם קוהרנטיות מבחינת הניסוח.
 • Chat GPT מבין את ההקשר – הכלי החכם הזה מצליח להבין את ההקשר של ה"שיחה" לפי השאלות והטקסט שהמשתמש מנסח. הוא יודע לשמור על רצף שיחה הגיוני, מביא בחשבון שאלות קודמות ונותן מענה מדויק ורלוונטי הרבה יותר.
 • כמו לדבר עם חבר – Chat GPT יודע ליצור טקסט אנושי ושיחות הדומות מאוד לאינטראקציות עם בני אדם, ושואף ליצור תגובות המחקות דפוסי שיחה אנושיים. התוצאה היא לא תמיד מושלמת ואופן ההתנסחות שלו לא תמיד לזהה לאופן שבו מתנסחים בני האדם ביום יום, אבל לעיתים קרובות התשובות ברורות וקוהרנטיות, וחוויית המשתמש טובה הרבה יותר.
 • תמיכה רב לשונית – Chat GPT יכול להבין וליצור טקסט בשפות רבות. תכונה זו מאפשרת מענה איכותי למגוון רחב של משתמשים ברחבי העולם.

Chat GPT הוא כלי שמביא לשולחן משהו שלא ראינו עד היום – כלי בינה מלאכותית חכם שיודע לייצר תשובות ברורות לכל שאלה שנשאל, ושיש לו גישה לכמות אדירה של מידע שממנו הוא ידע להפיק תשובה ממוקדת ובעלת ערך, בפורמט שיחה שכמעט דומה לאינטראקציה עם אדם אחר. השימושים של כלי הזה הם אינסופיים, ואפשר בהחלט לומר שזהו גיים צ׳יינג׳ר טכנולוגי שישפיע על האופן שבו אנו צורכים מידע ומשתמשים בו בעידן הדיגיטלי.

מה הקשר בין עולם ההייטק ל-Chat GPT?

ככל שעובר הזמן, נראה כי Chat GPT תופס חלק מרכזי בענף ההייטק במגוון היבטים:

 • שירות לקוחות ותמיכה – הכלי הזה חולל מהפכה בתחום התמיכה בלקוחות בתעשיית ההייטק. במצב הזה, חברות רבות יכולות להפעיל צ'אטבוטים חכמים במוקד העזרה שלהם, המסוגלים להבין שאלות של לקוחות, לספק להם מידע רלוונטי ולפתור בעיות ביעילות.
 • עוזרים וירטואליים – חברות הייטק רבות משתמשות לעיתים קרובות בעוזרים וירטואליים המופעלים על ידי Chat GPT כדי לסייע למשתמשים לקבל מידע על מוצרים, לפתור בעיות ולבחון המלצות מותאמות אישית. העוזרים הווירטואליים האלה משפרים את איכות האינטראקציות של המשתמשים, מספקים סיוע בזמן אמת ותורמים לשיפור שביעות הרצון של הלקוחות.
 • יצירת תוכן – חברות רבות משתמשות כבר היום ב-Chat GPT כדי ליצור באופן אוטומטי תיאורי מוצרים, פוסטים בבלוג, תוכן לרשתות החברתיות ועוד. היתרון כאן הוא צמצום ניכר של הזמן הדרוש לייצור התוכן, הגברת הפרודוקטיביות ושדרוג של תהליכי השיווק.
 • מחקר ופיתוח – Chat GPT יכול לסייע לחברות הייטק במאמצי המחקר והפיתוח שלהן. הוא יודע לעבד ולנתח כמויות עצומות של ספרות מדעית, פטנטים ותיעוד טכני מהם ניתן להפיק תובנות, לסייע ביצירת רעיונות ולזרז תהליכי יצירה וחדשנות. כבר היום אפשר לראות איך הכלי הזה מסייע בתהליכים של System administration ביעילות ובהצלחה.
 • אינטראקציה בין אדם למכונה – היכולת של Chat GPT להשתתף בשיחות בשפה טבעית הופכת אותו לבעל ערך בתחום האינטראקציה בין אדם למכונה בענף ההייטק. אפשר לייצר באמצעותו ממשק בין משתמשים ומערכות מורכבות, וליצור אינטראקציות אינטואיטיביות וידידותיות למשתמש עם תוכנות, מכשירים ויישומים.
 • הדרכה והכשרות – אפשר להשתמש ב-Chat GPT למטרות הדרכה והכשרות בהייטק. התוכנה יכולה לדמות שיחות ולספק חוויות למידה אינטראקטיביות, לספק מידע, לענות על שאלות ולהציע הדרכה בנושאים טכניים שונים.
 • משוב על פיתוח מוצר – חברות הייטק משתמשות לעיתים קרובות ב- Chat GPT כדי לאסוף משוב ממשתמשים בנושא המוצרים והשירותים שלהם. על ידי ניתוח המידע המתקבל ממשתמשים פעילים, אפשר להגיע לתובנות חשובות ולשפר את פיתוח המוצר ואת שביעות הרצון של המשתמשים.

מה הקשר בין AI לבדיקות אוטומציה?

אנשים העוסקים בתחום של בדיקות אוטומציה עושים כיום שימוש נרחב ב-Chat GPT. הכלי הזה יודע כבר היום לייצר את כל שלבי הבסיס לבדיקות השונות, והוא בעצם חוסך את כל החלק הידני של כתיבת השלבים. יתר על כן, אפשר להשתמש ב-Chat GPT כדי לשנות או לתקן קוד, ליצור אסטרטגיות בדיקה חכמות, לאתר שגיאות בקוד ולהסביר אותן, לנפות באגים ולמצוא שיטות עבודה יעילות לביצוע הבדיקות השונות. אפשר לומר שגם התחום הזה עבר שינוי קריטי מאז שהכלי הזה נכנס לשימוש, ויש הטוענים שזוהי רק ההתחלה.

האם Chat GPT יכול להחליף מתכנת?

על אף החששות של עובדים רבים בתעשיית ההייטק, נראה כי Chat GPT עדיין לא יכול להחליף לחלוטין מתכנתים ביעילות. עם זאת, הוא בהחלט יכול לשמש כלי יעיל למדי לשדרוג של יכולות פיתוח הקוד בצוות. הוא מסוגל לפשט ולהבהיר מושגי קוד מורכבים, ליצור קטעי קוד על סמך קלט מסוים, לספק הסברים מפורטים על הקוד, להריץ הדמיות ופעולות על פי הנחיות מדויקות ואפילו לסייע בשיתוף פעולה של מאמצי פיתוח קוד משותפים של כמה מתכנתים. כיום מדובר בכלי בסיסי למדי עבור אנשי מקצוע שונים כמו מפתח Full Stack או אנשי תוכנה בתחומים אחרים. סביר להניח שזה לא יחליף לחלוטין את הצורך במתכנתים מקצועיים, אבל זה בהחלט מפשט את העבודה והופך אותה לקלה יותר.

מה ההבדל בין בינה מלאכותית ל-Chat GPT?

Chat GPT הוא למעשה יישום ספציפי של בינה מלאכותית וההבדלים בינו לבינה מלאכותית קשורים ביישום ובביצוע של הפעולות:

 • היקף התחום – בינה מלאכותית היא תחום רחב הכולל פיתוח של מערכות חכמות המסוגלות לבצע משימות שדורשות בדרך כלל אינטליגנציה אנושית. הוא כולל תחומי משנה שונים כמו למידת מכונה, עיבוד שפה טבעית, ראייה ממוחשבת ועוד. לעומת זאת, Chat GPT הוא מודל בינה מלאכותית ספציפי המיועד להפקת טקסט אנושי, המתמחה בייצור של אינטרקציות שיחה.
 • פונקציונליות – בינה מלאכותית היא מגוון רחב של טכנולוגיות ואלגוריתמים המאפשרים למכונות להבין ידע, לסנן אותו, לערוך אותו ולהחליט החלטות. בבינה מלאכותית יש כל מיני יישומים כמו זיהוי תמונות, עוזרים קוליים, כלי רכב אוטונומיים ועוד. Chat GPT מתמקד במיוחד בהבנת שפה טבעית וביצירתה והוא בעצם מתאים ליישומי צ'אטבוט ואינטראקציות מבוססות טקסט.
 • הבנת ההקשר – מערכות בינה מלאכותית יכולות לעבד ולנתח סוגים שונים של נתונים, ולעומתן Chat GPT מצטיין ספציפית בהבנת שפה אנושית ובשימוש בה. הוא ממנף מידע מבוסס הקשר כדי ליצור תגובות קוהרנטיות ורלוונטיות לשיחה.
 • יישום – לבינה מלאכותית יש מגוון רחב של יישומים בתעשיות, כולל שירותי בריאות, פיננסים, ייצור, תחבורה, בידור ועוד. Chat GPT, בהיותו מבוסס על מודל שפה, מסייע בעיקר ביישומים של שירות לקוחות, עוזרים וירטואליים, יצירת תוכן ובפעולות המצריכות אינטראקציה אנושית.

איך Chat GPT ישפיע על תעשיית ההייטק?

יש הטוענים של-Chat GPT צפויה השפעה רחבה מאוד על תעשיית ההייטק בעתיד, עם שינוי מהותי בהיבטים שונים של תפעול ומעורבות לקוחות. הינה כמה דרכים שבהן הכלי הזה יכול להשפיע על תעשיית ההייטק:

 • חווית לקוח משופרת – חברות הייטק יכולות למנף את Chat GPT כדי לספק חוויית לקוח מותאמת אישית ואינטראקטיבית. צ'אטבוטים חכמים המופעלים על ידי Chat GPT יכולים להבין במדויק שאלות של לקוחות, להציע מידע רלוונטי ולסייע בפתרון בעיות.
 • תפעול תמיכה יעיל – Chat GPT יכול לייעל תהליכים של תמיכה בלקוחות בתעשיית ההייטק. באמצעותו אפשר לטפל בכמות גדולה של פניות בו זמנית ולהפחית את העומס על צוותי תמיכה אנושיים. שימוש בתוכנה הזו יכול לעזור לעסקים להרחיב את שירותי התמיכה שלהם ולספק סיוע מסביב לשעון.
 • המלצות מוצר משופרות – על ידי ניתוח העדפות לקוח והיסטוריית חיפושים, Chat GPT יכול להציע המלצות מוצר מותאמות אישית לכל לקוח. המשמעות של הדבר היא שיהיה אפשר להתאים מוצרים ופרסומים באופן אישי כדי להגדיל את היקף המכירות הלכה למעשה.
 • יצירת תוכן – אפשר להשתמש ב- Chat GPT כדי להפוך את יצירת התוכן לאוטומטית. עם Chat GPT אפשר ליצור תוכן רב ומדויק ולחסוך זמן ומשאבים. נוסף על כך, התוכנה תעזור לארגן ולנתח כמויות גדולות של מידע, ואפשר לראות איך התחום של Data Analyst מרחיב עוד ועוד את השימוש בכלי הזה.

לסיכום

נראה ש-Chat GPT עדיין לא נמצא בנקודה שבה הוא יותיר את כל עובדי ענף ההייטק מחוסרי עבודה, אבל הוא כלי מעניין שעושה שימוש נרחב ומתקדם טכנולוגית בבינה מלאכותית שאפשר לנצל כדי לייעל תהליכים רבים בחברה. אם גם אתם מחפשים משרות בהייטק, אל תחששו מקושי למצוא עבודה בגלל Chat GPT, אבל כן מומלץ להכיר את הכלי הזה לעומק ולדעת כיצד להשתמש בו כדי להפיק ממנו את המרב.