גיוון תעסוקתי

הגיוון התעסוקתי הוא השם למגוון שמרכיב את ההון האנושי בארגונים שונים. אלו יוצרים צוות מגוון ועשיר בתוך הארגון, שיכול לתרום רבות לארגונים וחברות. אז מהו גיוון תעסוקתי – ולמה זה חשוב לארגונים וחברות בשוק המקומי והעולמי?

גיוון תעסוקתי

גיוון תעסוקתי

מה הוא גיוון תעסוקתי?

גיוון תעסוקתי הוא אחד מהתופעות הנפוצות בעולם העבודה, בגלל המגוון והקהילות הרבות שקיימות בקרב האוכלוסייה (בעולם בכלל ובישראל בפרט). בעצם מדובר באפשרות לשלב עובדים מכל קבוצה באוכלוסייה, מקבוצות גיל ומגדר שונות, כדי ליצור הון אנושי נרחב שיכול להעניק לארגון ולהוביל אותו להצלחה. מדובר בתופעה מוכרת בעולם התעסוקה, וכזו שמעסיקים רבים מעוניינים לקדם ולשלב בארגון שלהם. סביבת עבודה שהיא רב גונית, רב תרבותית ועשירה מבחינת הרקע של העובדים והמוצא שלהם, הופכת את הארגון למקום מקצועי ועשיר יותר מבחינה מקצועית, יכולה להגדיל את הפוטנציאל של הארגון להתרחב ולפנות לקהלי יעד שונים, פותחת את גבולות החדשנות ומעלה את סיכויי ההצלחה.

מה הם היתרונות של גיוון תעסוקתי?

  • שילוב מגזרים וקבוצות שונות בחברה – שילוב מועמדים מכל הקבוצות או המגזרים בחברה יוצרת הזדמנות שמשתלמת עבור שני הצדדים: המועמד יכול לקבל הזדמנות לתעסוקה והתפתחות מקצועית, והארגון יכול להרוויח מיכולותיו של העובד ומהידע המקצועי והכללי שלו. במקרה כזה כל הצדדים מרוויחים, ותורמים לכלכלה באותו הזמן.
  • יצירת מגוון בריא אצל העובדים – העובדים שמגיעים מרקע ומקבוצות שונות באוכלוסייה מתכנסים לידי קבוצה אחת ורב גונית בתוך הארגון. קבוצה כזו מאפשרת קבלת האחר, שוויון וחשיבה רחבה יותר, שמכירה יותר חלקים באוכלוסייה, מסוגלת להבין יותר קהלי יעד ובסופו של דבר לאפשר לארגון לחשוב באופן רחב וחכם יותר.
  • שיפור איכות השירות – אם מדובר בארגון שנותן שירות ללקוחות, גיוון תעסוקתי יכול לסייע בהעלאת איכות השירות מכיוון שיש מגוון רחב של עובדים שיכולים להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות.
  • הרחבת האופקים והידע – עובדים שונים יכולים לתרום מהידע ומהניסיון שלהם, ולהעניק לחברה כלים נוספים שאיתם ניתן לשפר את השירות או המוצר, לעודד עובדים למצוינות וליצור השראה עבור מועמדים נוספים להצלחה.

מחקרים התומכים בגיוון בתעסוקה

על פי המידע המפורסם באתר של זרוע העבודה (לשעבר משרד העבודה), שפועלת לקידום שוויון הזדמנויות והתעסוקה במשק, מחקרים שהתבצעו בין השנים 2010-2020 ובחנו עשרות אלפי ארגונים ברחבי העולם מצאו שיש קשר בין הגיוון התעסוקתי אצל העובדים והדרג הבכיר לבין ההצלחה והביצועים הפיננסיים של ארגונים, לעומת ארגונים שבהם הגיוון היה קטן מאוד או לא קיים.

המחקרים מצביעים גם על תחושות העובדים עצמם, שראו עצמם נאמנים יותר לארגון ורצו לתרום להצלחתו כאשר היה גיוון תעסוקתי במקום עבודה. הם הראו רצון רב יותר לשיתוף פעולה ביניהם כצוות, והציגו מצג של שיקול דעת מגוון ונרחב יותר שיצר תהליך קבלת החלטות יעיל וחכם.

איך הגיוון התעסוקתי בא לידי ביטוי בישראל?

ישראל היא אחת המדינות המורכבות מבחינה זו בעולם, משום שיש בה הרבה מאוד קבוצות, מגזרים, דעות ומוצאים אתניים שונים. לכן, השוק הישראלי הוא מאוד מגוון וכך גם המועמדים למשרות שונות. בחברות רבות בישראל יש גיוון תעסוקתי, גם בגלל היתרונות הכתובים מעלה וגם משום שכך בנויה החברה בישראל, שמעודדת שילוב בתעסוקה והזדמנות שווה לכולם. מגייסים ומנהלי כוח אדם מבינים את היתרון והכוח שיש בגיוון תעסוקתי בארגון, ויודעים כי יצירת מצב כזה במקום העבודה יתרום באופן משמעותי לארגון וגם לעובדים עצמם, ומעניקים הזדמנויות שונות למועמדים שונים.  

לסיכום

גיוון תעסוקתי הוא חשוב מאין כמוהו, לארגונים בארץ וגם בעולם, ולא משנה מהו קהל היעד שאליו פונה הארגון. תמיכה בשוויון הזדמנויות ויצירת גיוון תעסוקתי במקום העבודה יעניק גם לארגון וגם לעובדים יתרונות רבים, שבסופו של דבר יתרמו להצלחה האישית של העובד וגם להצלחתו של הארגון ככלל. אם בארגון שלכם עדיין אין גיוון תעסוקתי או שהוא לא מספק, כדאי לשקול להרחיב את מגוון העובדים וליצור צוות מנצח שיוכל להתמודד עם כל אתגר.