משבר גיל ה-40 בהייטק

כיצד להתמודד ולהמשיך את הקריירה בהצלחה באמצע החיים

ברוך הבא למשבר גיל ה-40. כן זה קורה לכולם ואינכם לבד במשוואה.

אמנם אף אחד לא יכול להימלט ממנו, אך הבשורה הטובה היא שמשברים הם סימן חיים שמראה שאנו מרגישים דבר מה ולא חלילה אדישים למרוץ החיים.

גיל 40 נחשב לאמצע החיים. בגיל 20 אנו מחפשים את עצמנו ומתחילים לבנות הגדרה של מקצוע, בגיל 30 אנו מבססים את עצמנו מבחינת מקצוע ומשפחה, בגיל 40 אנו בשלים יותר ויש לנו זמן לבחון כיצד החיים שלנו ייראו. בגיל 40 מרבית האנשים סיימו תפקידים משמעותיים בחייהם כמו לימודים, גידול ילדים צבא או מילואים והם שקועים עמוק בקריירה.

יום אחד, הם קמים בבוקר, מביטים במראה ורואים שיערות שנשרו על הכרית, הם עולים במשקל, הזוגיות כבר לא נחשקת והם פוצחים בתהיות. הם שואלים את עצמם שאלות שונות כמו: "מהי התוחלת של העבודה שלי?", "מי אני בכלל?" מה אני תורם לעולם, אם בכלל?", "האם זה מה שרציתי בחיים?", "האם הבחירות שעשיתי נכונות?" וכך הלאה. מבחינת קריירה, ייתכן שהם מרוצים במקום עבודתם, אך בתוכם הם חשים תחושת החמצה, כאילו הם יכולים להגיע ליותר אבל עומדים במקום.

משבר גיל ה-40 בהייטק

משבר גיל ה-40 בהייטק

כאשר תהיות אלה מופיעות אצל עובד הייטק, הדבר קשה יותר, משום שהתנאים והמשכורות בהייטק טובים בהחלט, החיים שם נוחים יחסית מבחינת משטר עבודה, הם הגיעו לתפקיד שכל צעיר היה חולם להיות בו ובסך הכל על הנייר הכל נראה מושלם.

כדי להבין מהיכן נובע המשבר, כמו גם להמשיך ולצלוח אותו, עלינו ללכת אחורנית לשנות ה-20 ולבדוק למה בחרנו לעסוק דווקא בהייטק. האם משיקולי פרנסה, לחץ של ההורים או אהבה לתחום? מובן שהבחירות שעשינו בגילים אלה שונות מהבחירות שנעשה כיום, אך חשוב להבין כי בחרנו במקצוע מסוים, אך מאז השוק עבר תהפוכות וכך גם אנחנו. עם זאת, הבשורה הטובה כאן שאפשר וניתן לעשות שינויים בתפקידים או לעבור לתחומים מסוימים ולחוש הקלה מסוימת. נכון שישנם מקצועות מסוימים שתידרש הכשרה מסוימת, אך ייתכן כי השקעה בהכשרה כדאית לטווח הארוך.

לא עוד "משבר", אלא הזדמנות לשינוי

פעמים רבות אי אפשר להתחמק מהקושי הטמון במשבר, אלא צריך לעבור דרכו כדי להצליח. אם שאלתם את עצמכם "אולי הגיע הזמן לשינוי קריירה?", ייתכן שהנכם בהחלט זקוקים לו. נכון שרבים יאמרו לכם שהשוק מתייחס אחרת לגילאי 40+, ואולי בהייטק מעדיפים צעירים, אך הגיע הזמן לנפץ את המיתוסים הללו. כיום חברות הייטק רבות מחפשות דווקא אנשים בוגרים עם ניסיון לתפקידים מאתגרים. מעבר לכך, אפשר לבקש לעבור לתפקיד אחר בתוך הארגון. בכל מקרה, זכרו שתמיד יש לאן לשאוף ואסור לוותר.

לפעמים הפתרון נמצא מחוץ לכותלי המשרד

אנשים שחווים את משבר גיל ה-40 מעידים שיש להם רצון עז לבצע שינוי כלשהו, הרצון לשינוי יכול להיות הסבה מקצועית, להשיג מטרות שעדין לא הושגו, לחוש צעירים, להגשים חלום וכו'. אך חשוב להבין כי את הפתרון לשינוי ניתן דווקא לבצע מחוץ לכותלי המשרד ולפתח תחביב מסוים שבהחלט יוכל לסייע לכם להגיע לסיפוק הרצוי. אילו תחביבים? גלישה, ספורט (שיכול להיות נהדר להורדת הכרס), בישול/אפיה, סדנאות, רכיבה על אופניים, טיולים ועוד. אפשר גם להתנדב בעמותות שונות שישמחו ודאי למתנדבים שצברו ניסיון רב בהייטק. בכל מקרה, אל תשבו במקום, עשו משהו שיעשה לכם טוב על הלב.

ואל תשכחו 40 הוא ה-30 החדש גם בהייטק!