החלטתי לא להגיע לראיון עבודה

קבעתם ראיון עבודה במקום כלשהו, אבל ממש ברגע האחרון אתם מחליטים שלא להגיע בלי לצלצל אפילו. לגיטימי? אולי, אבל גם לא חכם

נתחיל בשאלה: תארו לכם שקבעתם להפגש עם מכר, אבל ברגע האחרון גיליתם שלא תוכלו להגיע. כמה מכם יצלצלו אליו, יתנצלו ויבקשו לדחות את הפגישה, וכמה מכם יאמרו לעצמם "נו טוב, אחרי חצי שעה הוא כבר יבין לבד שאני לא בא, יסנן קללה וילך הביתה"?

החלטתי לא להגיע לראיון עבודה

החלטתי לא להגיע לראיון עבודה

אז הכניסו לי הערה תיק האישי

מפתיע ככל שזה ישמע, בעוד שלא הייתם משאירים חבר להתייבש בפאב, בלי להודיע לו שאתם לא מגיעים בסוף, לא מעט מחפשי עבודה קובעים ראיון בחברה, ואז נעלמים ולא מגיעים אליו. רובכם מניחים שזה לא נורא, ושהחברה כבר תבין לבד, אבל מה שאתם לא מבינים זה שלא פעם, החברה מכניסה את ההערה הבאה לגבי אותו נעדר:" הנ"ל לא מגיע לראיונות שנקבעו לו".

אם נדמה לכם שבזה זה נגמר, ויש לכם הערה ותו לא, אז קחו בחשבון שבפעם הבאה שתחפשו עבודה ותפנו לחברה הזו, ההערה עליכם תעלה, שקטֵן (katen, לא katan) הסיכוי שתוזמנו לראיון עבודה בחברה הזו, גם אם עברו מספר שנים מאז הפעם בה נעלמתם.

אתם מגלים ברגע האחרון שאתם לא יכולים להגיע לראיון? החלטתם לוותר על החברה כי מצאתם חברה אחרת? אתם עומדים בפני חתימת חוזה בחברה נוספת, ולא רוצים להתחיל תהליך חדש בנתיים? כל זה לגיטימי לחלוטין, וחברות מודעות לכך, אבל אל תעלמו! הרימו טלפון, הסבירו שאתם לא מגיעים, וצאו ידי חובה, אחרת אתם מסתכנים בכך שבחברה הזו תהיו "שרופים".

ככלל, רצוי לא לבטל ראיון ברגע האחרון

למרות שבלת"מים קורים מדי פעם, רצוי לא לחכות לרגע האחרון בשביל לבטל ראיון, כי גם אם תתקשרו לחברה להודיע שאתם לא מגיעים לראיון, היא עדיין עשוייה לקבל את זה בצורה לא הכי טובה. למה? שמח ששאלתם...

רוב חברות ההייטק, מחזיקות במערך שלם בשביל לראיין עובדים חדשים – מיון קורות החיים, ראיון ראשוני וזימון המועמד לראיון עבודה, מבוצעים במחלקת משאבי האנוש. לאחר שהחברה קבעה אתכם ראיון, המהנדס תחתיו תעבדו מפנה לעצמו זמן כדי לראיין אתכם, ולא פעם, גם המנהל שמעליו עשוי לרצות לראיין אתכם, ויפנה לעצמו זמן. לחלק מהחברות יש גם ראיון במשאבי אנוש, לאחר שעברתם את הראיונות המקצועיים, וחלק מהחברות דוחסות את כל שלבי הראיון הללו ליום אחד.

כשבחרתם לא להגיע, גם אם צלצלתם להודיע על ביטול, אתם משנים למספר אנשים בחברה את סדר היום, לאחר שהם פינו מזמנם בשבילכם, לכן, חברות לא אוהבות את זה, ועשויות לסרב לראיין אתכם גם בעתיד.

אז מה עושים

קודם כל מעדכנים - אתם רואים שאתם מתקדמים בחברה אחת, והראיון בחברה אחרת מתקרב? עדכנו את יועצת ההשמה שמטפלת בכם בכך שתיכף יש לכם הצעת שכר באחת החברות, כדי שהיא תיידע את החברות האחרות שהסיכוי שתגיעו לראיון פחת. דבר שני, אל תסגרו דלתות - גם אם עברתם ראיון או שניים בחברה אחת, עדיין, לא שווה לוותר על ראיון בחברה אחרת. לעיתים תקבלו שם הצעה טובה יותר, או שתגלו שהמוצר שמפתחים שם מעניין אתכם יותר, ולכן לא שווה לשלול את החברה לפני שהתראיינתם בה. ולבסוף, אם בכל זאת אינכם יכולים להגיע לראיון מסיבות טכניות (חולים, בלת"ם, אחר), צלצלו לחברה, דווחו שאינכם יכולים להגיע וקבעו תאריך חדש לראיון, כבר באותה שיחה. התנהגות כזו תראה לחברה שאתם לא מבטלים במטרה למסמס את הראיון, אלא באמת לא יכולים להגיע בתאריך שקבעתם.