המדריך - כדאי לי לעבוד בחברות אאוטסורסינג?

האם אתם מתאימים לעבודה בסטארט-אפ? ואלי בכלל עדיף לכם לעבוד בחברות גדולות בתחום ההייטק? בשביל שתוכלו לענות על זה, הנה כתבה שסוקרת את ההבדלים בין חברות שונות בהייטק.

עבודה בחברות Outsourcing במהלך השנים ראינו שהרבה מחפשי עבודה בשלבים שונים של הקריירה, לא מכירים מספיק את סוגי החברות השונות בשוק, ומתלבטים האם זן מסויים של חברה מתאים להם. לטובת כל התוהים, אנחנו מפרסמים סדרת כתבות בנושא אופי העבודה בחברות הייטק גדולות, חברות startup , חברות outsourcing , ומחלקות טכנולוגיות בחברות לא טכנולוגיות. בכתבה האחרונה נבדוק מהם היתרונות בעבודה דרך חברות Outsourcing

מהי חברת Outsourcing

חברות אואטסורסינג הנן חברות אשר מעניקות שירותי מיקור חוץ לגופים וחברות בתחומי התשתיות, אבטחת מידע ו- IT , מערכות מידע, BI , תוכנה, QA ועוד. עובד חברת הoutsourcing עובד במשרדי החברות כמעט כעובד רגיל, לעיתים במשרה מלאה (חמישה ימים בשבוע), ולעיתים מדלג במהלך השבוע בין כמה לקוחות. את שכרו מקבל העובד מחברת האואטסורסינג, ולא מן החברה בה הוא נותן את השירות. כמו כן, לחלק מחברות ה-outsourcing יש יחידות פיתוח ומחשוב משלהן והעובד יכול להיקלט כעובד העובד במשרדי חברת האואטסורסינג.

ישנן חברות אואטסורסינג גדולות המעסיקות מאות ואלפי עובדים וישנן חברות קטנות יותר אשר לרוב מתמחות בנושא מסוים כגון: ייעוץ ושירותי BI/DWH או פתרונות IT , אבטחת מידע ומחשוב.

שידוך מוצלח או רומן קצר?

בחברות Outsourcing המועמד נקלט לחברה עבור פרוייקט ספציפי. אורך הפרוייקט תלוי בגורמים שונים ועלול להיות ארוך טווח (בעיקר במקרים של גופים ממשלתיים או מתחומי הבטחון) אך עלול להיות גם פרוייקט זמני למספר חודשים בלבד. חברות ה- Outsourcing עושות כמיטב למצוא לעובדיהם פרוייקטים עתידיים, אך לא תמיד באמת מובטח לעובד פרוייקט אחר בסיומו של הנוכחי. מצד שני עצם קבלת הפרוייקט מהווה קרש קפיצה לכניסה לחברה, וישנה האפשרות כי בסיום הפרוייקט, תהיה החברה מעונינת לקלוט את העובד לתוך שורותיה.

מגוון טכנולוגי

להבדיל מעובדים קבועים בחברות, לעובד חברת ה-Outsourcing ישנה האפשרות להיחשף ולהכיר טכנולוגיות מגוונות בפרויקטים רבים בהם הוא משתלב, דבר המאפשר שער כניסה לטכנולוגיות שאותם לא היה מכיר. כך הוא מכיר סביבות עבודה שונות, לקוחות שונים, וישנו גיוון ושינוי בעבודה. מקרים של מעברים רבים מידי בין פרויקטים או "קופצניות יתר" בין פרויקטים וחוסר התעמקות בתחום אחד, יכולים להוביל לתחושת חוסר יציבות.

למי אני שייך ?

עובדי חברות Outsourcing יושבים בחברה בה מתנהל הפרוייקט, אך הם לא עובדי החברה עצמה. ה- אבא/אמא של העובדים הם חברת ה-Outsourcing . המשתמע מכך הוא שכל הקשור לנושא של שכר, ימי מחלה, ימי חופשה, וכו' ההתנהלות היא מול חברת ה-Outsourcing. לא פעם התנהלות זו גוררת חוסר תחושת שייכות למקום העבודה.

אז למה לא לפנות בעצמי לחברות? ישנן לא מעט חברות שהאפשרות העיקרית להכנס לתוכם היא ע"י חברות אואטסורסינג. בתקופות משבר נוכחנו לדעת כי חברות רבות פונות לשירותי Outsourcing , המאפשרים להם להעסיק עובדים לפרקים מוגבלים עד תום הפרויקט. היתרון לחברה במקרה זה הוא הורדת עלויות בגלל שהעבודה נעשת ע"י ספק מתמחה, וישנן חברות הבוחרות להעסיק רק דרך חברת Outsourcing . בנוסף, חברות רבות, בעיקר חברות ביטחוניות וחברות ממשלתיות מגייסות גם הן בעיקר דרך חברות Outsourcing . הכניסה לחברות אלו, גם אם בשיטת מיקור חוץ, היא לתקופה ארוכה. מחפשי עבודה רבים ישמחו לתפקיד בחברות אלו, ויודעים שהאפשרות היחידה להשתלב בתוכן - היא דרך חברות Outsourcing .

ומה עם קידום?

למרות המחשבה המקובלת כי מעבר העובדים בין פרויקט לפרויקט פוגע בסיכוייהם להתפתחות מקצועית והתקדמות בסולם התפקידים, לא תמיד נכון הדבר. חברות מיקור החוץ יכולה גם היא לקדם את העובד בין הפרויקטים השונים, לתפקידים ניהוליים או תפקידים רחבים יותר הדורשים התמחות מקצועית בתחום מסוים. לעיתים אף ייתכן כי עובד יקבל הזדמנות לתפקיד מיוחד ונחשק דרך חברת Outsourcing , תפקיד שקשה היה לו לקבל מתוך שורות החברה השוכרת עצמה.

בסופו של דבר, אנחנו רואים שחברות רבות משתמשות היום בשירותי חברות Outsourcing , ושיטת מיקור החוץ הופכת לנפוצה יותר ויותר בתחומי הטכנולוגיה וכן בתחומים רבים אחרים. כדאי בהחלט לשקול בכובד ראש הצעה לקליטה לחברה דרך Outsourcing , אשר יכולה להוביל לקריירה מעניינת גם בחברות האואטסורסינג עצמן, וגם בחברות ובתחומים אליהם נחשפים דרך העבודה בחברות אלו.