ראיון עבודה בבית קפה - עשה ואל תעשה

בתי קפה שכונתיים ועירוניים עמוסים מאוד בשעות הבוקר ולעתים נדמה שאף אחד לא עובד וכולם מבלים. ישנם אנשים היושבים בקפה לפגישה עסקית, עובדים על הלפטופ, סתם קוראים עיתון להנאתם, אבל יש גם כאלה שמוזמנים לראיון עבודה.

ראיון עבודה בבית קפה - עשה ואל תעשה

ראיון עבודה בבית קפה - עשה ואל תעשה

לעתים מטעמי דיסקרטיות או סיבות רגישות אחרות נהוג לקיים ראיון עבודה (לרוב ראשוני) בבית קפה. היתרון בכך הוא סביבה נוחה יותר עבור המרואיין וכמובן שמירה על סודיות ודיסקרטיות מלאה. החיסרון, מדובר לא בסביבה טבעית ומתאימה בהכרח לקיום ראיון עבודה עם המון רעשי רקע, הסחות דעת ועוד. אז איך בכל זאת צולחים ראיון עבודה בבית קפה?

קבלו מספר טיפים חשובים לפני שאתם מזמינים כוס קפה וניגשים לעניין

להיסחף או לא להיסחף לאווירה הלא פורמלית

מובן שפגישה שכזאת שונה בהחלט מפגישה רשמית במשרדי החברה, הן מבחינת תחושת הנינוחות שעשויה להקל על המרואיין, אך באותה מידה להכשיל אותו ואולי להיגרר לסמול טוק מיותר או לשיחה יותר זורמת שאינה מתאימה לאופי התפקיד.

אז איך צולחים את האתגר וכיצד מתכוננים לראיון עבודה שדי דומה לבילוי?

הגיעו מוכנים מראש – זכרו שחוסר הפורמליות בבית קפה פוגש את שני הצדדים, ולכן זה הזמן להפוך את הדבר ליתרון. הגיעו מוכנים לראיון עם שאלות רלוונטיות, כך תוכלו לקבל מידע חשוב שלא הייתם זוכים לקבל בראיון פורמלי במשרדי החברה.

הופעה חיצונית- באופן טבעי נתלבש בצורה שאינה תואמת ליבוש פורמלי לראיון במשרד, ולמען האמת כך מקובל להגיע. אך חשוב לדעת כי ההופעה החיצונית חשובה מאוד, גם אם מדובר ביום חופשי. הקפידו להגיע מסודרים ורשמיים במידה הנכונה, אך אל תגזימו. בכל זאת מדובר בפגישה בבית קפה וצריך להתאים את עצמך לסביבה בה אתה נמצא.

לאכול או לא לאכול?

מובן שאין כל טעם לאכול לפני שיוצאים לבית קפה, אך כאן העניין שונה. ברגע שתתיישבו יגיע אליכם מלצר ויציע כריכים וארוחות בוקר מפתות, אך אין זה הזמן לכך. אכלו משהו קטן בבית כדי לצבור אנרגיה לראיון, והזמינו שתייה חמה או קרה בלבד.

סמול טוק במידתיות

נכון שהאווירה בבית הקפה לא פורמלית ואפילו סוחפת, אנשים סביבנו צוחקים ומפטפטים בקולי קולות וזה הזמן המתאים ביותר לייצר שיחה וגם סמול טוק, אך שמרו על מידתיות בסמול טוק, אין צורך למסור מידע עודף או כזה שאינו רלוונטי והעיקר כמובן אסור לשכוח כי מטרת הפגישה היא ראיון עבודה.

שמרו על עוצמת קול מתונה

הכל רועש סביבכם, כולם מדברים בקול רם, ובאופן טבעי כשהסביבה רועשת אנחנו מגבירים את עוצמת הקול. אך זכרו שזה הזמן שלכם לשמור על טון נמוך ולא מתלהב מדי כדי להרשים את הצד השני ולשדר בטחון עצמי.

הישארו מרוכזים

בית קפה הוא סביבה שיש בה גירויים רבים, העלולים להסיח את תשומת לבכם, ולכן הישירו מבט במראיין ונטרלו את הרעשים והגירויים הנמצאים סביב. נסו לשמור תמיד על קשר עין והימנעו מלשחק בחפצים המונחים על השולחן כגון סכו"ם, מלחייה ועוד.

הקפידו על נימוסין

למרות שמדובר בבית קפה, הנכם נמצאים עדיין בסוג של מבחן, ולכן אל תצחקקו עם מלצרים ואנשים סביב, שמרו על נימוסי שולחן, הקפידו על סליחה ובבקשה ולסיום הציעו לשלם כמחווה, אך אל תלחצו, אפשר לחלק את החשבון חצי-חצי. ברוב המקרים המראיין יציע לשלם את החשבון בעצמו.

ולסיום, ראיון בבית קפה יכול בהחלט לשחרר ולהעניק למרואיין מגוון יתרונות כמו תחושה מרעננת, אווירה פחות רשמית וכו', אך באותה נשימה האווירה הלא פורמלית יכולה לשחרר יותר מדי ולהכשיל. ולכן, הקפידו על הסעיפים שציינו.

נ.ב. אל תשכחו כי בית קפה אינו תחליף להתרשמות מסביבת העבודה, ולכן הגיעו למשרדי החברה כדי להכיר את מקום העבודה בפועל!

בהצלחה!