למה הטלפון לא מצלצל? 13 טעויות בקורות חיים להייטק

קורות חיים טובים יכולים לבדל אתכם משאר המועמדים, לעורר סקרנות כלפיכם ולבסוף לסלול עבורכם את הדרך לראיון. זה לא מעט, אתם לא חושבים?

שולחים קורות חיים ולא חוזרים אליכם? אולי אתם עושים משהו לא נכון?

למה הטלפון לא מצלצל? 13 טעויות בקורות חיים להייטק

למה הטלפון לא מצלצל? 13 טעויות בקורות חיים להייטק

קורות החיים הם מסמך שיווקי שתפקידו לתת לאדם בצד השני להבין מי אתם ומה עשיתם.

באמצעות קו"ח טובים, תוכלו להגדיל את פוטנציאל ה"קניה" של המעסיק ולעזור לו לראות בכם את הטאלנט לו חיכה.

בנוסף לכוח השיווקי של קורות החיים, הם משקפים למעסיק הפוטנציאלי לא רק את הניסיון והידע שלכם, אלא גם מקנים הבנה לגבי יכולתכם להבחין בין עיקר לתפל, עד כמה אתם מקפידים על סדר וארגון, האם אתם אמינים ועוד.

הנה 13 טעויות נפוצות בקורות החיים בהייטק ואיך מתקנים אותן.

 1. תוודאו שאתם מתאימים לתפקיד

  לפני הכל, אתם חייבים לוודא שאתם עונים על מרבית הדרישות של המשרה. סיימתם תואר לאחרונה ואתם רואים משרה שהייתם רוצים להגיש אליה מועמדות, רק שרשום בה 3 שנות ניסיון, האם כדאי לשלוח? לא, אם אתם לא עונים על הדרישות, עדיף שתוותרו. שליחת קורות חיים מבלי שעניתם על רוב הדרישות יכולה להביא יותר נזק מתועלת.
  במקרים בהם אין הלימה ישירה בין קורות החיים לדרישות המשרה, אך אתם חושבים כי תוכלו להתאים לתפקיד, תוכלו לצרף מכתב מקדים שיסביר מדוע אתם מתאימים למשרה.

 2. הקפידו על עברית/ אנגלית תקינה

  אחרי כל מה שנאמר על שגיאות כתיב, עדיין קורות חיים רבים מגיעים עם המון שגיאות. עם שפע כלי העריכה ושרותי כתיבה ועריכה קורות חיים מקצועיים, פשוט אין לזה הצדקה. מה אתם יכולים לעשות עם המידע הזה? עברו על קורות החיים מספר פעמים רצוי משמאל לימין (במידה והם כתובים בעברית) ומלמטה למעלה, כך העין מאתרת תקלות בקלות. בנוסף, כדאי להדפיסם ולראות את התוצאה המתקבלת. מחקרים שנעשו בנושא, מצאו כי מעל 50% מהמעסיקים, פוסלים מועמדים על סמך שגיאות כתיב.

 3. מתי שולחים קורות חיים באנגלית

  בואו נדבר רגע על קורות חיים באנגלית, מתי שולחים אותם? כאשר יש דרישה ספציפית לכך או אם מדובר במשרת מכירות/ תמיכה בחו"ל, למשרות פיתוח ו-QA אין מניעה לשלוח קורות חיים בעברית. במידה ואתם צריכים לכתוב קורות חיים באנגלית, הקפידו שאדם בעל אנגלית ברמת שפת אם, (רצוי מתחום דומה בתעשייה), יבדוק את קורות החיים שלכם. הקפידו על כתיבה נאותה ונהירה. שימו לב לכתיבה נכונה של שפות, ספריות וסביבות עבודה. (ה-Caps Lock הוא חבר בוגדני).

 4. מה עושים כשנתקלים במחסום כתיבה?

  פעמים רבות שאנו באים לכתוב את המסמך הכל כך מכריע וחשוב הזה, אנו נתקלים במחסום כתיבה, פתאום אנחנו לא זוכרים מה עשינו, מתלבטים מה חשוב להדגיש ועל מה לוותר ודוחים את כתיבת קורות החיים עד אין קץ. הנה כמה דברים שאפשר לעשות: אל תחכו לרגע שאתם מחפשים עבודה בשביל לעדכן את קורות החיים. עשיתם משהו חדש ומשמעותי בעבודה, כתבו אותו בקורות החיים (ובלינקדאין). וזה מוביל אותי לדבר הבא: לא יודעים מה לכתוב? לינקדאין מספק כר פורה להשראה. פשוט מחפשים בשורת החיפוש את שם התפקיד ומחפשים מישהו עם רקע דומה לשלכם. דבר אחרון שתוכלו לעשות (במקרה שחיפוש העבודה מגיע בתקופת הודעה מראש או פיטורין) הוא לבקש מקולגה/ מהבוס שיכתוב לכם את תיאור התפקיד בכמה משפטים. לעניין זה יש תועלת נוספת והיא האפשרות ליישור קו עם הבוס ולהבנה כמה יסייע לכם בהמלצה ובמציאת עבודה, אם אתם זקוקים לשכנוע קל מצדו התועלת מבחינתו, (חוץ מלהיות נחמד) היא הגדרה של תיאור ודרישות התפקיד עבור המועמד הבא.

 5. שמירה על סדר

  קורות החיים צריכים להיות קלים להתמצאות, מסודרים לפי סדר כרונולוגי ומדוייקים בכתיבת הקטגוריות. לדוגמא, קורסים הם לא ניסיון תעסוקתי, גם אם עשיתם פרויקט או שניים במסגרתם, מקומם בקטגוריית השכלה. עניין נוסף הינו מיקום האינפורמציה על גבי הדף, אתם רוצים שהחלק הארי שלכם יהיה בתחילת המסמך. כלומר, אם יש לכם השכלה אך לא ניסיון רלוונטי, ציינו את ההשכלה (לימודים אקדמיים כולל ממוצע וקורסים), בתחילת המסמך ורק אח"כ את הניסיון התעסוקתי.

 6. קורות החיים האלה מדליקים (אותי)

  קורות החיים הם כרטיס הכניסה שלכם לתפקיד הנכסף, קורות חיים לקוניים, או להבדיל מרובי כותרות ופונטים, בעלי צבעוניות מוגזמת רק ירחיקו אתכם מהמטרה. כמו כל דבר בשיווק, אתם צריכים לבדל את עצמכם. השתמשו בשפה תוססת, זה אולי ישמע לכם קצת מצחיק, אבל זה המקום לפתות את המעסיק. אל תהססו לחשוב כמו קופירייטרים ותתארו את תחומי הסמכות שלכם בשפה צבעונית, עשירה ושיווקית.לדוגמה: הובלה והדרכת 4 טאלנטים תוך ניהול HO של פרויקט בינלאומי.

 7. התמקדו בהישגים

  בהמשך לסעיף הקודם, קורות חיים צריכים להיות ממוקדים בהישגים, גייסתם סכום כסף, ציינו אותו, ניהלתם צוות עובדים, ציינו את כמות האנשים ומה היה ההישג העיקרי שלכם.
  והנה טיפ מהאתר LearnVest: ודאו ההישגים שציינתם יענו לתחומי האחריות העיקריים במשרה ולערכי הארגון המיועד. המחשבה שלכם צריכה להיות- מה הערך שלי לארגון ואיך אני מראה אותו בצורה הטובה ביותר.
  לדוגמה: רקורד מוכח של זכיות במכרזים ואספקת הזמנות משמעותיות, מול לקוחות מובילים בתחום: (פירוט חברות)

 8. ואל תשכחו פרטים חשובים

  פיתחתם מוצר, בדקתם, עבדתם בצוות, אך שכחתם לציין באיזו שפה וסביבה טכנולוגית השתמשתם, תכתבו אותם. פרטים אלו חיוניים למעסיק וחשוב לציין אותן.
  טיפ: חפשו במודעות דרושים, תפקידים דומים לתפקידכם ודאגו לרשום באילו שפות אתם משתמשים, מה הסביבה הטכנולוגית בה אתם עובדים, למפתחים, האם אתם מפתחים בצד לקוח/ שרת אם בשניהם, אז כמה אחוזים ועוד.

 9. כמה שנים נכנסות בדף A4?

  אמרו לכם שקורות חיים חייבים להיכנס בעמוד אחד. אז אמרו. אם יש לכם ניסיון, לא באמת צריך להסתפק בעמוד אחד, ניתן לכתוב עמוד וחצי או שניים על 15-20 שנות ניסיון. חשוב להבין מה הניסיון שלכם, חבל שתפספסו את העבודה, כי צמצמתם את הניסיון המקצועי שלכם עד לרמה שהקורא לא מבין מה עשיתם.

 10. הטרנד החדש- אמ;לק/ התמצית שבתמצית

  לפי האתר LearnVest, הטרנדים האחרונים בתחום הקריירה, קוראים לזנוח את ההצהרה היבשה בתמצית "מחפש משרת פיתוח לקידום הקריירה בתעשייה" וקוראת במקום להראות את הערך שלכם לחברה. לדוגמה: מפתח/ת IOS מנוסה, מתמחה בפתרון בעיות, עובד/ת מצוין בצוות, בעל/ת עקומת למידה חדה ועוד.
  רצוי שהתמצית תענה על דרישות התפקיד שאליו שלחתם קורות חיים.

 11. השקר אין לו סוף

  חשוב שתדעו, חברות השמה כמו ארגונים שונים, שומרות גרסאות ישנות של קורות חיים. אפשר לרענן את קורות החיים, אבל יש להקפיד לא לשקר. לעתים, ישנם אנשים המשנים את שנות הניסיון משנה לשלוש שנים, משנים מקום עבודה. זו בעיה של חוסר אמינות שעלולה להוביל לפסילתכם. בימינו, ניתן לבדוק בקלות אונליין ואופליין עם מעסיקים או קולגות את כל הפרטים.

 12. מעדכנים גרסא

  לעתים כדאי לנהל כמה גרסאות של קורות חיים. אך לא אחת, אתם מגלים בבעתה אחרי שלחצתם על כפתור ה-Send שלא שלחתם את הקובץ הנכון (או גרוע מכך שלא שלחתם קובץ בכלל). איך נמנעים מכך? ראשית, מפרידים את הקבצים בתיקיות לפי מקצועות. רצוי גם לעדכן בטבלת מעקב שליחת קורות החיים את הגרסא ששלחתם, עבור כל משרה.
  בנוסף, מצרפים את הקובץ (הנכון) למייל ואז מנסחים מייל קצרצר.

 13. שימו לב לאותיות הקטנות

  במשרות רבות מציינים כי יש לשלוח את קורות החיים בצירוף המשרה, צפיות שכר, או כל פרט אחר רלוונטי. הבקשה הזו אינה לחינם, והיא מאפשרת למעסיק או לחברת ההשמה לאתר את המשרה הרלוונטית ולבדוק את ההתאמה שלכם אליה. מבין עשרות או מאות קורות חיים המגיעים לחברה, לא תמיד יחזרו אליכם לבדיקת מס' המשרה, או ציפיות השכר. על כן, בדקו שלא פספסתם אף פרט.

אז קדימה, הכינו לכם את סביבת העבודה, כוס קפה או תה, אולי איזה עוגייה או שתיים ליד וצאו לדרך. 
קורות החיים שלכם מחכים לכם וגם העבודה הבאה.
אתם מוזמנים להיעזר בפורמט קורות חיים להורדה שיצרנו במיוחד עבורכם.

כבר בדקתם את משרות ההייטק שלנו היום?