8 טיפים לתרגול המח ולשמירה על הריכוז במהלך היום

יום עבודה של הייטקיסט מלחיץ, אינטנסיבי, מעייף ודורש ממנו שמירה על ריכוז, יסודיות וחשיבה מאומצת. אז מה עושים בשביל להישאר מפוקסים, ערניים ופרודוקטיביים

8 טיפים לתרגול המח ולשמירה על הריכוז במהלך היום

8 טיפים לתרגול המח ולשמירה על הריכוז במהלך היום

קבלו 8 טיפים לשמירה על היצירתיות, החדות והריכוז:

 1. אכילת מאכלים שמשפרים את הריכוז

  אכילת מאכלים מסוימים יכולה לתרום לשמירה על הריכוז. שומנים בריאים למשל חיוניים לתפקודו של המוח ולתפקודה של מערכת העצבים. אכילת מאכלים שמכילים אומגה 3 כמו למשל: סלמון, דג טונה (בבקשה אל תפתחו את הקופסה במשרד!) ותרד יתרמו לכם מאוד. השתדלו לצרוך לפחות 500 מ"ג אומגה 3 ביום. אכילת פירות הדר כמו: תפוז או אשכולית יכולה לסייע בשמירה על הערנות, חדות המחשבה והריכוז.

 2. החליפו מקומות ישיבה

  אם תשימו לב תראו שרוב העובדים יושבים באותו מקום במשך כל יום. לא כדאי כלל לפעול כך, הישיבה באותו המקום גורמת למוח להישאר מקובע. שינוי מקום מדי תקופה יכול לספק למוח חוויה חדשה ולעזור לו להתחבר עם עובדים אחרים ולשנות את זוויות הראיה והחשיבה.

 3. הפסקות יזומות

  עבודה ללא הפסקות נמצאה כהרבה פחות יעילה מעבודה שכוללת הפסקות. לקיחת הפסקות יזומות מסייעת מאוד בשמירה על הריכוז לאורך היום. נסו לעבוד 55 דקות (לא חייבים לעמוד על הדקה) ולאחר מכן לצאת להפסקה בת 5 דקות. אגב, אתם לא חייבים לעשן בהפסקה, גם שיחה קצרה עם קולגה על כוס קפה (או מים שזה הרבה יותר בריא) יכולה לעשות את העבודה.

 4. אפליקציות מאתגרות

  אם כבר הפכתם את הסמארטפון שלכם לחבר הכי טוב שלכם למה שלא תיעזרו בו כדי לפתח את יכולות החשיבה? יש אין סוף אפליקציות שיכולות להעשיר את הידע הכללי ולהביא לשיפור ביכולות הקוגניטיביות, כמו למשל: אפליקציית "חידון לזיכרון" שעובדת על הזיכרון הצילומי. האפליקציה מציגה תמונות שונות כאשר המטרה היא לזכור כמה שיותר נתונים שמופיעים בהן. לאחר שינון התמונות יש לענות על שאלות. אפליקציה אפשרית נוספת נקראת בשם: "היום לפני". האפליקציה מלמדת על אירועים היסטוריים שאירעו היום לפני הרבה שנים. אם יש לכם אנדרואיד האפליקציה תופיע בעברית.

 5. קום והתהלך בארץ (או יותר נכון – במשרד)

  ישיבה ממושכת על הכיסא לא מסייעת בשמירה על הריכוז ומעבר לכך, היא פוגעת בבריאותנו. כדי שהדם יזרום באופן תקין וכדי שהמפרקים לא ישחקו כדאי לקום על הרגליים מדי פעם. אפשר גם לעמוד בזמן העבודה. ניתן לרכוש שולחנות עמידה שמהווים פתרון נפלא לבעיה והפכו ללהיט של ממש במשרדים רבים בארץ ובחו"ל.

 6. שינוי שגרת הבוקר

  בצעו את סדר הפעולות שלכם בבוקר באופן שונה והכניסו שינויים קטנים. לפי מחקרים שבחנו את הנושא נמצא כי השינויים מאמנים אזורים שונים בקליפת המוח. אם אתם נוהגים למשל לצחצח שיניים ולאחר מכן לשטוף פנים נסו קודם לשטוף את הפנים ולאחר מכן לצחצח שיניים או אם אתם מתאמנים ושומעים את אותו פלייליסט בכל אימון, גוונו את הפלייליסט. השינויים הללו ישמרו על המוח ערני יותר ומוח ערני מתפקד יותר טוב.

 7. עשו מדיטציה

  מחקרים רבים מוכיחים שתרגול יומיומי של מדיטציה משפר את הריכוז, את זיכרון העבודה ואת התפקודים המוחיים הנוספים שנחוצים לנו מידי יום. גם 5-10 דקות יעשו את העבודה. את המדיטציה ניתן לבצע בכל מקום רק חשוב לבחור במקום שקט ולהרגיש בנוח. אפשר לשבת על כיסא, לשכב על שטיח או על הספה ופשוט לעצום עיניים ולמקד את תשומת הלב בנשימות כך שהנשיפות והשאיפות יהיו ארוכות ומלאות (בלי להתאמץ). כאשר המחשבות מגיעות יש לתת להן לנוע במרחב, "להביט" בהן ולשוב להתרכז בנשימה.

 8. בצעו פעילות ספורטיבית

  כולם יודעים עד כמה חשוב לבצע פעילות ספורטיבית. כשהפעילות מתבצעת באופן שגרתי היא משפרת את מצב הרוח, מחזקת את הגוף, משפרת את חילוף החומרים, מסיעת בשמירה על המשקל ובין היתר משפרת את יכולת הריכוז ותפקוד המוח. ביצוע פעילות אירובית במשך 30-40 דקות, 3 פעמים בשבועתוכל להביא לתוצאות נפלאות.

וטיפ בונוס קטן לסיום – קראו כתבות מעניינות ושתפו עם החברים (הבנתם את הרמז?)