בחברה טובה - 5 טיפים לגיוס עובדים בפאזל החברתי

התחלתם את הגיוס (או אולי אתם בסופו) יש לכם ביד טאלנט ייחודי, רק נותר לסגור ולהתחיל לעבוד. אבל עצרו שניה לפני שאתם חותמים ותשאלו את עצמכם בכנות – האם הרכש החדש ישתלב באווירה החברתית שלכם?

בחברה טובה - 5 טיפים לגיוס עובדים בפאזל החברתי

בחברה טובה - 5 טיפים לגיוס עובדים בפאזל החברתי

מחקרים רבים מראים, כי הסיבה המרכזית לעזיבת עובדים, נעוצה בחוסר התאמה לסביבת העבודה. בהתאמה, מחקרים נוספים שנעשו בקרב מנהלים מרחבי העולם, מצאו כי כ-80% מהמנהלים מחפשים מועמדים בעלי התאמה חברתית גבוהה לחברה. המשוואה פשוטה, מי שמשתלב במקום העבודה, יחוש מוטיבציה רבה יותר להשקיע, להתקדם ולהישאר במקום שמסב לו הנאה. לעומת זאת, עובד שלא משתלב חברתית, יאלץ להשקיע אנרגיה בהתמודדות עם תחושות שליליות ורבים הסיכויים שיחפש סביבה המתאימה לו יותר. על המשמעויות הרבות של גיוס כושל אין מה להכביר מילים – זמן יקר ערך, כסף, ותהליכים תקועים.

אז איך עושים את הבחירה הנכונה?

5 הבדיקות שישלימו לכם את הפאזל החברתי:

 1. מראה מראה שעל הקיר – מי העובד שהכי מתאים לי בעיר?

  היוועצו בעובדים ו/או במנהלים בשביל לזקק ולהגדיר את הכישורים הדרושים לביצוע התפקיד ולהשתלבות בסביבת העבודה. אם אתם חשים שאתם רוצים שינוי, תאמצו את הגיוס כהזדמנות. "גיוס, מייצר את התנאים האופטימליים לעשות מעבר מהמצוי לרצוי בתרבות הארגונית שלכם" לדברי חיה בורנשטיין מנכ"לית דיאלוג. הגדרת תפקיד ברורה תבטיח גיוס מוצלח.

 2. חברים זו לא מילה גסה

  אי אפשר לדבר על גיוס חברתי, מבלי לדבר על אחד הטרנדים הגדולים של השנים האחרונות, חבר מביא חבר. חברות רבות, מסתמכות על גיוס דרך עובדיהם ולא מעט מהגיוסים נעשים בדרך זו. היתרונות רבים- חיסכון כספי, השתלבות מהירה, חיזוק הנאמנות של העובדים וקבלת פניות ממחפשי עבודה פאסיביים, אך דרך זו טומנת בחובה גם לא מעט חסרונות, ביניהם הומוגניות, תהליכי קבלה מקילים ולעיתים בעייתיים.
  בכדי לעשות זאת נכון, יש להקל על העובדים ולספק להם תיאור ודרישות מפורטות למשרה וכן להדריך אותם בפרסום המודעה ברשתות החברתיות. בנוסף, חשוב להתייחס למועמדים כאנשים מן המניין, בכדי להמעיט בהטיות בקבלת עובדים.

 3. לפצח את הקוד – מה עומד מאחורי החיוך?

  הגעתם ליום הריאיון, רוב המועמדים יכינו לכם מונולוג (מעלה פיהוק) בעל הכותרת "ספר לי על עצמך", הם ידעו בע"פ את החולשות שלהם (וריאציה כלשהי של פרפקציוניזם) ובאופן כללי יחזיקו בסט תשובות מחושבות היטב.

  קרה לכם שסיימתם ראיון מבלי לדעת מי לפניכם? ככל הנראה, לא השתמשתם בראיון התנהגותי מובנה. הרעיון פשוט, הראיון מתנהל דרך שאלות המייצגות סיטואציה שהמועמד חווה בעבר לדוגמא, "באיזה פרויקט התמודדת עם בעיה מורכבת וכיצד פתרת אותה?". אם בדגש חברתי עסקינן, חשוב לשאול שאלות על עבודת הצוות והעבודה מול המנהל הישיר לדוגמא: "תאר קושי שחווית עם אחד מחברי הצוות ואיך התמודדת איתו?". תשובת המועמד תנבא באופן המדויק ביותר את התנהגותו העתידית.

 4. מרגישים את הכימיה באוויר

  עכשיו כשקצת הכרתם את הניסיון והידע המקצועי של העובד הפוטנציאלי שלכם, שאלו אותו על התחביבים והרקע האישי. לפי הניו יורק טיימס מעסיקים רבים תולים את ההתאמה לחברה בכימיה עם המועמד שהינה הבסיס להירקמות יחסי עבודה פוריים.
  שירות צבאי דומה, השתתפות במרתון האחרון, אהבה משותפת לקולינריה, סרטים, או התמכרות ליוטיוב, יכולים לספק את הבסיס ליצירת הכימיה והבנה עמוקה יותר של נפש האדם וכפועל יוצא, התאמתו לרוח החברה.
  טיפ: נסו לחשוב על עובדים דומים, האם הצליחו בעבודתם?

 5. פגשת כבר את החבר'ה?

  אחרי שפעלתם לפי השלבים הקודמים, קיבלתם תחושה די טובה על המועמד, אך הנה משהו שלא חשבתם לעשות: ה- Harvard Business Review טוען שחשיפת סביבת העבודה בשלבי הגיוס מספקת כלי מהותי באבחון המועמד. לכן, ערכו לו סיור, הכירו לו עובדים. שימו לב להתנהגותו, האם הוא שואל שאלות, ואילו שאלות. בורנשטיין ממליצה לבקש מעובדים בדרגות שונות פידבק על המועמד ואף ממליצה שיקיימו עמו ראיון בכדי לספק פרספקטיבה אחרת.
  בסופו של יום אנחנו מבלים את מיטב השעות שלנו בעבודה, גם אם אתם חברה המשלמת משכורת מפנקת ומציעה חבילת תנאים סוציאליים מהסרטים, עובדים מייחסים לאקלים החברתי חשיבות מכרעת. האם כדברי הקלישאה הם מגיעים לעבודה עם חיוך? וחשוב מכך נשארים עם חיוך ו/או אנרגיות טובות במהלך היום. אם התשובה לכך היא לא, כנראה שהם לא יישארו אתכם לאורך זמן.