שנת 2024 - מהו השכר של מהנדסי C++ / C

כמה מהנדסי C++ / C מרוויחים, האם הם מבוקשים, והאם הם זקוקים לתואר ראשון? ברשומה הבאה

ענף התוכנה הוא ענף ההייטק הגדול ביותר התעשיית ההייטק, ובתוכו, ++C היא אחת משלוש שפות הפיתוח הנפוצות ביותר, לצד Java ולצד C# (או .Net). כמה ++C מבוקשת, מהו השכר של מהנדסים בתחום, ומה נדרש בשביל להפוך למהנדס ++C?

יש דרישה למהנדסי ++C?

מהנדסי ++C הם מבוקשים מאוד, והם מגיעים במקום השני ברמת הביקוש, אחרי מהנדסי C# (מקום ראשון), עם ביקוש דומה למהנדסי Java. כ-27% ממשרות התוכנה (כלומר, יותר מרבע) במשק הן משרות פיתוח בשפת ++C.

משרות ++C מחפשות מפתחים במגוון תחומים:

  • פיתוח תוכנה - שפת ++C פופולארית יותר ויותר ככל שמתקרבים לרמת החומרה (לא רק שם אבל בעיקר שם). במשרות פיתוח דרייברים, פיתוח Kernel, ופיתוח RT Embedded, כמעט תמיד יחפשו ניסיון בשפת ++C או C. משרות אלו מגיעות עם דרישה לידע בפיתוח בסביבת מערכת הפעלה (Linux / Unix / Windows /RTOS) אך גם לפיתוח בסביבה נטולת מערכת הפעלה.
  • תקשורת - גם בתחום זה יש דרישה למפתחי ++C או C. משרות אלו דורשות גם ידע בפרוטוקולי רשת או טלפוניה, ניסיון קודם בפיתוח תקשורת, והבנה במוצרי תקשורת כגון ראוטרים, בריג'ים וכו'.
  • אלגוריתמים - משרות אלו מצריכות, על פי רוב, תואר מתקדם (MSc / Phd) בחשמל ואלקטרוניקה / מתמטיקה / פיסיקה או אופטיקה, וניסיון ב-C++ או C, ב-Matlab ובפיתוח ומימוש אלגוריתמים, גם אם הניסיון הוא אקדמי ולא תעשייתי.

ממהנדסים בשפת ++C / C נדרשות כ-3 שנות ניסיון בממוצע, ולמרות השם שיצא לתעשיית ההייטק ככזו שפולטת ממנה מהנדסים "מבוגרים", לא נדיר למצוא מהנדסי ++C וותיקים מאוד ו"מבוגרים" מאוד, שמאחוריהם שנות ניסיון רבות. מאחר שמשרות פיתוח רבות בתחום הן פיתוח קרוב לחומרה, יש דגש גדול על בוגרי אוניברסיטאות (הטכניון, ת"א, בן גוריון והעברית), עם תארים במדמ"ח / תוכנה / מחשבים וחשמל ואלקטרוניקה, בממוצע גבוה, לא פעם בהצטיינות.

מהו השכר של מהנדסי ++C / C ?

שכרם של מהנדסי ++C מתחילים הוא גבוה ביחס לשוק הייטק, והוא גם עולה מהר יחסית, עם הניסיון. השכר מתחיל בסביבות ה-13,000 ש"ח בממוצע, ושכר ממוצע עשוי לעלות על 20,000 ש"ח (ברוטו). בהמשך הקריירה, השכר יכול להגיע גם מעל ל-30,000 ש"ח לחודש (ברוטו), בעיקר בקרב מפתחים עם קרוב ל-10 שנות ניסיון, ראשי צוות פיתוח, מנהלי VPR&D וארכיטקי מערכת, אצלם השכר יכול להתמר אפילו לגבהים של 36,000 ש"ח.

בין 0-2 שנות ניסיון

10,000 עד 18,000 ₪ לחודש ברוטו (כולל רכב)

בין 3-5 שנות ניסיון

14,000 עד 25,000 ₪ לחודש ברוטו (כולל רכב)

מעל ל-6 שנות ניסיון

17,000 עד 30,000 ₪ לחודש ברוטו (כולל רכב)

ראש/ת צוות

20,000 עד 32,000 ₪ לחודש ברוטו (כולל רכב)

ארכיטקט/ית מערכת

26,000 עד 36,000 ₪ לחודש ברוטו (כולל רכב)