איך מקבלים העלאה בשכר - חלק א'

בשביל לקבל העלאה בשכר, ניתן לבנות על המזל ופשוט להכנס למנהל ולדרוש העלאה, או שניתן לעבוד מסודר ולוודא שהעלאה כזו לא תסורב מיד. בסדרה הבאה נסביר איך עושים את זה

בלא מעט חברות הייטק בישראל, יש נוהל קבוע ומסודר של שיחות שכר לעובדי החברה, ובחברות בהן הנוהל קיים, עובדים לא צריכים לבקש שיחת שכר, אבל הנוהל הזה לא קיים בכל חברות ההייטק, ובחברות בהן הנוהל לא קיים, די במהרה אתם מוצאים שהשכר שאתם מקבלים ביחס לוותק שלכם, או למצב השוק, או אפילו לעובדים אחרים במשרד, כבר לא מייצג נאמנה את כושר ההשתכרות שלכם, וזה חורה לכם. אם תכננתם להכנס לאחראי על השכר ולבקש העלאה בלי להכין את עצמכם מראש, עיצרו. יש כמה דברים שאתם צריכים לברר ובסדרה הקרובה נסביר מה הם.

רק על עצמי לספר ידעתי

בשביל לקבל העלאת שכר אתם צריכים לברר מספר דברים, והראשון שבהם הוא מה מצבכם האינדיבידואלי, ו"מה מצבכם" אומר שלושה דברים:

מהו השכר הנוכחי שלכם

העלאה היא משהו יחסי, כלומר, אם השכר הנוכחי שלכם כרגע הוא 10,000 ₪, ואתם רוצים לקבל 15,000 ₪ לחודש, כי אתם מאמינים שזה מה שאתם שווים, הסיכוי שזה יקרה קטן מאשר במצב בו השכר שלכם הוא 13,000 ₪ ואתם מאמינים שאתם שווים 15,000 ₪. בראשון אתם מבקשים העלאה של 50% בשכר, ובשני של 15% בלבד, כלומר ההעלאה ביחס לשכר הנוכחי שלכם במקרה השני, הגם שמדובר באותו השכר, הגיונית יותר. באופן כללי, הסיכוי לקבל העלאה שעולה על 15% בשכר בפעם אחת, אינו גבוה, אבל בכל זאת יש מקרים בהם זה כן אפשרי:

  • עבדתם בחברה בתפקיד סטודנט, סיימתם את התואר, וכעת אתם מבקשים להתקבל כעובדים מן המניין, בשכר כפי שכתוב בטבלאות השכר.
  • אתם נמצאים במצב של "תפוסתיאושאניעוזב" [עליו הסברנו בעבר], והחברה יודעת שאי אפשר לוותר עליכם.
  • כאשר השכר שלכם *באמת* נמוך ביחס למקובל בשוק, בגלל שלל של סיבות אליהן לא נכנס (מיד נסביר איך יודעים את זה).
  • כאשר מצבה הכלכל ישל החברה השתפר מהותית, אם בעקבות הצלחה של מוצר, אקזיט או אחר, והשכר איתו התקבלתם לעבודה היה נמוך במכוון, עד שהחברה תהפוך לרווחית.

איך מקבלים העלאה בשכר - חלק א'

איך מקבלים העלאה בשכר - חלק א'

כמה גבוה / נמוך השכר הנוכחי שלכם ביחס למקובל

איך יודעים כמה גבוה או נמוך השכר שלכם ביחס למקובל? כדי לדעת אם השכר הנוכחי שלכם גבוה או נמוך, אתם קודם כל צריכים לברר אם הוא גבוה או נמוך ביחס לשוק. במילים אחרות, אתם צריכים לבדוק כמה אנשים בתפקיד שלכם (נניח מהנדס C#) עם הניסיון שלכם (נניח 3 שנות ניסיון, על מוצר Web סביבת סרבר בלבד) וההשכלה שלכם (למדתם בטכניון-תל-אביב-בן-גוריון-ירושלים) מרוויחים בשוק *כרגע*. בשביל לברר כמה אנשים כמותכם מרוויחים, אתם: יכולים להכנס לטבלאות שכר, לצלצל לחברת השמה ולברר, או לשאול בפורום שעוסק בתחום, וכמובן שיש גם את האופציה להתראיין במקומות אחרים ולראות כמה מציעים לכם.

אחרי שביררתם את זה, ויש לכם נתון כלשהו ביד, יש עוד דבר שאתם צריכים לבדוק בהקשר לשכר שלכם בראות השוק;

כמה אתם מוערכים בחברה

לאחר שביררתם מהו השכר ש-"מגיע" לאנשים כמותכם, ווידאתם שהוא לא מהווה עליה מאוד משמעותית ביחס לשכר שאתם מקבלים כרגע, הנתון הבא שאתם צריכים לשקול הוא האם החברה מעריכה אתכם כעובדים. זה שיש לכם ניסיון מסויים, השכלה מסויימת וותק מסויים בחברה, לא אומר שהחברה מעריכה אתכם בהתאם. יתכן שנוצר לכם דימוי של עובדים לא מדהימים, ש"לא חובה לשמר בכל מחיר", ואז, כושר המיקוח שלכם על העלאה בשכר, פחוּת מאשר לו החברה העריכה אתכם כ"עובדים שבשום פנים אסור לתת להם ללכת, גם במחיר של שימוש באזיקים ומעבר אפשרי על החוק". קשה לברר מה החברה חושבת עליכם בצורה ישירה, כי הרי אף חברה לא תאמר לכם שאתם גרועים, אבל ניתן, גם להתבסס על אינטואיציה אישית וגם לנסות לרחרח בקרב קולגות / המנהל הישיר, אם אופציות כאלו פתוחות בפניכם.

עד כה דיברנו על דברים שקשורים אליכם כעובדים, וברשומה הבאה בסידרה, נעבור לדבר על דברים שקשורים בחברה עצמה.
איך מקבלים העלאה בשכר - חלק א'
איך מקבלים העלאה בשכר - חלק ב'

מידע נוסף

טבלאות שכר עדכניות
לוח המשרות בהייטק של דיאלוג