8 משרות ניהול הייטק נחשקות

בתור אנשי הייטק ותיקים, אתם כמובן מודעים לכך שזהו תחום דינאמי למדי. הדברים משתנים תמיד ולעיתים בקצב מהיר. מה שנשאר פחות או יותר קבוע הוא האופק המקצועי של התקדמות לתפקידי ניהול ותפקידים בכירים נוספים. אם כך, אילו משרות ניהול בהייטק כדאי לכם להכיר? ריכזנו בשבילכם שמונה משרות אטרקטיביות ביותר לשנת 2024.

 

משרות ניהול בהייטק

משרות ניהול בהייטק

מנהל QA

בגלל אופיו המיוחד, תחום בדיקות התוכנה (Quality Assurance) הוא תחום שנדרש תמיד. בכל מקום בארץ ובעולם שבו יש תעשיית פיתוח תוכנה ענפה, יש לצידה גם תעשיית QA פעילה למדי. בין התפקידים הרבים שנדרשים בשבילה, דרושים כמובן תמיד גם אנשים טובים לתפקיד ראש צוות QA במגוון מקומות עבודה.

מנהל אלגוריתמים

אלגוריתמיקה היא אחד התחומים היותר מורכבים בפיתוח תוכנה. האלגוריתמים נמצאים בלב הפעילות של התוכנות באשר הן וחשיבותם כידוע עצומה. כך שלתפקיד ראש צוות אלגוריתמים ברור שתצטרכו להיות ברמה מקצועית גבוהה מאוד. במקביל, עסקים מוכנים לשלם למומחה אלגוריתמים שכר גבוה ביותר ולכן מנהל בתחום זה אמור להרוויח משכורת מצוינת.

מנהל מובייל

תחום הפיתוח להתקני מחשוב ניידים ממשיך להיות תחום "חם" ודינאמי מאוד. יש בו אין-ספור סטרטאפים וחברות שונות שמעורבות בכך המציעות משרות בתחום זה. לכן סביר שאם תחשקו בתפקיד של ראש צוות מובייל יעמוד לפניכם מבחר גדול של אפשרויות. זאת כולל בתחומי התמחות משניים של עולם זה, כגון משחקים לסמארטפונים. כך תוכלו לבחור בקלות יתרה בתפקיד ניהולי בחברה שמתאימה לכם ככל האפשר.

מנהל רשת בכיר

בדומה לבדיקות תוכנה בעולם התוכנה, כך ניהול רשתות בעולם ניהול התשתיות – זהו תמיד תפקיד חיוני. אוטומציה, AI וכל ההתפתחויות מסוג זה, עשויים אולי להקל על ניהול רשתות בסיסי, אבל לא להחליף מנהלי רשתות איכותיים. הדבר נכון בייחוד בכל הנוגע למנהלי רשת בכירים שלניסיונם יש ערך רב. תפקיד של מנהל רשת בכיר הוא בין תפקידי הניהול בהייטק הדרושים במספר החברות הגדול ביותר.

מנהל תמיכה טכנית

אם אתם אנשי תמיכה טכנית מנוסים, אתם עשויים למצוא עניין מיוחד בהתקדמות לתפקיד ניהולי של מנהל תמיכה טכנית. היעילות, הסדר, מדידת הביצועים, שיפורם המתמיד – לכל אלה סביר שנחשפתם עד כה כאנשי תמיכה. אך בתור מנהלי תמיכה, תוכלו לגשת להיבטים כאלה ונוספים מזווית חדשה ובאופן מעמיק ביותר. אם חשתם עד כה שחיקה בעבודה התובענית של תמיכה שוטפת, תפקיד ניהולי עשוי עדיין להיות תובעני אך להציג לכם עניין חדש ומספק.

מנהל Data Scientist

מבין מקצועות הטיפול במידע למיניהם, לא תמצאו רבים שיש להם הזדמנויות מבחינת קריירה כפי שיש סביב המקצוע שמכונה Data Scientist. אין למונח מסתורי ומרשים זה הגדרה חד משמעית, אבל מדובר עקרונית בניתוח מידע, בשיטות המתקדמות ביותר שזמינות לנו היום. להיות בכיר או מנהל בתחום זה, פירושו משכורות גבוהות מאוד, אפילו ביחס למקובל בהייטק בכלל.

מנהל מערכות מידע

תפקיד מיוחד במינו הוא מנהל מערכות מידע או מנהל מערכות מידע ראשי (מנמ"ר). יש כאן שילוב של הובלת צוות טכני מקצועי וניהול אשר אמור פעמים רבות להיות חלק אינטגרלי מהנהלת העסק כולו. תשתיות המחשוב מנוצלות היום כאמצעי להשגת יתרון תחרותי והן מעורבות לעומק בפעילות השוטפת. לכן, מעצם טבע המקצוע, מנהל מערכות מידע איננו מנהל זוטר בעסק. פירוש הדבר, שתצטרכו לא רק ללמוד לנהל את אגף המחשוב, אלא לעיתים גם להשתתף בפעילויות ההנהלה.

מנהל NOC

תפקיד שהולך לעיתים קרובות עם הובלת SOC (Security Operations Center) הוא ראש NOC (Network Operations Center). בשני המקרים יש צורך לנהל פעילות שוטפת של רשתות מחשבים באופן שיבטיח תפקוד תקין ובטוח. אם תרכשו מיומנות בשני ההיבטים האלה, תהיו בעמדה טובה להשיג תפקידי ניהול צוותים לתחום ה-NOC/SOC. ניהול מערכות מסוג זה מחייב אחריות רבה, יסודיות והבנה גבוהה מאוד בפרטים הטכניים.

מהן הדרישות למשרת ניהול בהייטק?

משרות ניהול בהייטק משלבות למעשה שני היבטים שונים למדי: ההיבט הניהולי וההיבט הטכני מקצועי של הענף שבו מדובר. אם זה למשל מנהל QA, הוא צריך להיות מיומן כמובן בניהול עובדים ופרויקטים, אך חיוני שיהיה לו גם רקע רחב מספיק בתחום עצמו (QA). כך שייתכן שיש לכם את הניסיון הדרוש בתחום ושאתם אפילו טובים מאוד בכך, אבל האם יש לכם את מה שדרוש כדי להתקדם מכאן למשרת ניהול? כסיניורים יש מאחוריכם שנים של השקעה, שהיא כנראה בעיקר או רק בכיוון המקצועי של ענף ההייטק שבו אתם פועלים. זו היא לא בהכרח מגבלה שתעצור את התקדמותכם. עובדים ותיקים רבים בהייטק התקדמו לתפקידי ניהול גם בלי רקע ניהולי קודם בהייטק או מכיוון אחר. התקדמות כזו מתרחשת פעמים רבות בתוך החברה עצמה, תודות לכך שהחברה כבר מכירה אתכם היטב. כך או כך – אם אתם רוצים להתקדם לתפקיד ניהולי, כדאי בכל מקרה לקדם את עצמכם גם בהיבט הידע הניהולי. ניהול הוא תחום עסקי ותיק מאוד, ובו יש לא מעט הכשרות שאפשר לעבור ולקבל הסמכות שיעידו על מה שלמדתם. יש גם חברות הייטק שמפעילות מסלולים שונים של פיתוח קריירה לעובדים, כולל היבטי ניהול. אך חשוב לזכור שניהול הוא "עולם אחר", שבו האינטראקציה האנושית שונה מעט ממה שהכרתם והיא מעלה אתגרים חדשים. מסביב לכך, יש עוד לא מעט היבטים שתצטרכו להכיר ולרכוש – בהם מיומנויות כמו ניהול צוות, ניהול פרויקטים ועוד.

מהו טווח המחירים למשרת ניהול הייטק?

המשכורות בתפקידי הניהול בהייטק שונות מעט בין תחום לתחום. במבט כללי, סדר הגודל הוא 30,000 ש"ח עד 45,000 ש"ח לחודש. לעיתים סכומים אלה מטפסים אפילו ל-50,000 ש"ח עד 60,000 ש"ח. בהערכה גסה יחסית משכורות אלה הן בערך פי שניים ממשכורות של מתחילים באותם תחומים. מאחר שאלה עולמות מגוונים מאוד, שלהם הבדלים גדולים בין חברה לחברה ובין עובד לעובד, המשכורות עשויות להשתנות למדי.

לסיכום

בין אם תגדירו לעצמכם כמטרה השגת משרה בכירה כזו או אחרת, העיקר הוא להתקדם לשם באופן מחושב. הצבת רף גבוה מסוג זה מבחינת הקריירה, תדרוש מכם להוסיף ולהשקיע, ללמוד ולתכנן מראש, כפי שוודאי עשיתם עד עכשיו.