מענק חתימה

התחרות על עובדים איכותיים בשוק ההייטק רק הולכת וגוברת, ונראה שהחברות השונות לא מפסיקות לחפש אחר תמריצים יצירתיים שימשכו את העובדים הכי טובים דווקא אליהן. אחד התמריצים המבוקשים על ידי עובדים בשנים האחרונות הוא מענק החתימה – בואו לקרוא מהם היתרונות וההשפעה שלו על העובדים בענף.

מענק חתימה

מענק חתימה

מהו היתרון במענק חתימה בהייטק?

שוק ההייטק הוא שוק תחרותי ביותר, וההצלחה של חברות תלויה בהון האנושי שהן מצליחות לגייס. אם חברה מצליחה לגייס עובדים טובים, מנוסים, מסורים ויצירתיים, יהיה לה הרבה יותר קל לקדם את המטרות שלה ולהצליח. כדי לגייס את העובדים האלו בדיוק, צריך למצוא תמריצים מתאימים. עובד טוב בשוק ההייטק מחפש עבודה ומקבל מספר הצעות לפני שהוא מחליט. היתרון במענק החתימה זה שהוא מושך את העובדים הטובים, לא רק משום שיש כאן תמריץ כספי, אלא גם משום שזה מראה שלחברה יש איתנות כלכלית ושהיא מוכנה להשקיע בעובדים שלה. נכון, לא כל חברה יכולה להשקיע במענק חתימה, אבל מי שכן סביר שתצליח למשוך אליה את העובדים הטובים יותר.

חשיבות מענק חתימה בהייטק לעובדים מנוסים

מענקי חתימה זו בעצם הדרך הטובה ביותר למשוך עובדים בעלי ניסיון למשרות בהייטק. כשמדובר בעובדים עם רקורד מוכח, כאלו שיודעים להביא לשולחן לא רק יכולות מקצועיות מרשימות, אלא גם עבודת צוות, מסירות, הגדלת ראש ויצירתיות, זהו כלי מצוין לעידוד הצטרפות. עבור העובד מדובר קודם כל במענק כספי משמעותי וזה כבר משתלם הרבה יותר. מעבר לכך, כשעובד רואה שחברה מסוימת יכולה להציע מענקי חתימה, הוא יכול ללמוד מכך שני דברים חשובים:

  1. מדובר בחברה שמבינה שהעובדים שלה הם הנכס החשוב ביותר שלה ומוכנה להשקיע בהם.
  2. מדובר בחברה עם גב כלכלי איתן וזה מעיד על טיבה ועל פוטנציאל ההשתכרות בה בעתיד.

תהיו בטוחים שעובדים מנוסים שיודעים מה הם שווים כשהם מגיעים לראיונות, ומציגים דרישות ברורות, ציפיות שכר מדויקות ולעיתים גם דרישה למענק חתימה.

מה העדיפות להגיע למקום עבודה שיש בו מענק?

בסופו של דבר מדובר ברווח כלכלי לעובד שמשתלם גם לארגון שמשקיע בו, ולכן עובד שמחפש משרה מתאימה יעדיף לקבל הצעה מארגון שמציע לו מענק חתימה לעומת ארגון שלא מציע הצעה כזו. צריך לזכור שעצם העובדה שחברה מסוימת יכולה להציע לעובדים שלה מענק חתימה מעידה על כך כי מדובר בחברה גדולה, מסודרת ורצינית, וגם הרושם שהארגון יוצר בעצם הצעת ההצעה עשוי להיות עוד פרמטר שימשוך את המועמד לעבוד באותו הארגון.

למי מציעים מענק חתימה בהייטק?

ברוב המקרים מענק החתימה זו אופציה שמציעים לעובדים בכירים ומנוסים, כאלו שכבר יש להם כמה שנות ניסיון ורקורד מוכח בתחום ההייטק, אך כל חברה יכולה לבחור בהענקת מענקי חתימה על פי שיקול דעתה. כשמדובר בתחום תחרותי וכאשר המאבק על כל עובד הוא גדול, הרבה מאד חברות יבחרו להשתמש באופציה הזו כדי לנצח בתחרות. כיום יש המון משרות פנויות שמחפשים עבורן עובדים, וההון האנושי הוא חשוב מאי פעם לחברות ההייטק שמחפשות להתקדם, להרוויח ולהצליח. הדרישה לסיניורים בפרט היא גדולה, משום שהניסיון בעל ערך רב לחברות ושווה להן "לקנות" אותו במענק חתימה, לצד המשכורת והתנאים.

מה החיסרון במענק חתימה בהייטק?

המרדף אחרי שכר בהייטק ותנאים טובים גורם לעובדים רבים לזגזג בין מקומות שונים במרדף אחרי התנאים הטובים ביותר. החיסרון המשמעותי ביותר של מענק חתימה הוא מהצד של החברות, שמעסיקות עובדים שמגיעים רק בשביל המענק ועוזבים את החברה לאחר זמן קצר. במקרים אחרים, ייתכן שחברה תשקיע בעובד ותעניק לו מענק חתימה, תטפח אותו לאורך זמן וכאשר חברה אחרת תרצה לגייס אותו, הוא יעזוב את החברה הנוכחית וישאיר אותה ללא מענה מקצועי ועם משרה לא מאוישת. עזיבות פתאומיות כאלה גורמות לתחרות על העובדים להחריף, ובעצם כל חברה נלחמת על העובדים הטובים וזה יוצר תחרות קשה בשוק העבודה.

עם זאת נראה כי מרבית החברות מודעות לכך ומצאו פתרון יצירתי למדי. הן מתנות את קבלת המענק בהתחייבות לתקופת עבודה מינימלית מסוימת או לחלופין פורסות את המענק לחלקים ומגלמות אותו בשכר החודשי. כך הן יכולות להיות בטוחות שהן יקבלו עובדים שלא יעזבו אחרי זמן קצר, וגם העובד יצטרך לגלות מחויבות לתקופה מסוימת עבור החברה ולתת מעצמו לצורך ההצלחה שלה.

סיכום

עובדים ותיקים ומנוסים שמחפשים מקום עבודה חדש יכולים לקבל מענק עבודה ממקום העבודה הפוטנציאלי כדי להתחיל את עבודתם בארגון. דעו שלא מעט חברות הייטק מובילות ישמחו לפרגן לכם במענק חתימה ראשוני עוד לפני שעבדתם אפילו יום אחד. שווה לדעת שאם יש לכם כמה הצעות קונקרטיות ביד, אפשר בהחלט להתמקח עם המעסיקים השונים על התנאים שלכם ואפילו לדרוש מענק חתימה כתנאי מקדים להצטרפות למקום העבודה. בהצלחה!