הסטארטאפים שיאתגרו את כל מה שידעתם

אנחנו מוקפים באינסוף עובדות שכולנו התרגלנו לקבל כפי שהן, ובמידה מסוימת הן סלע הקיום שלנו. למשל: מים הם משאב טבע מוגבל. נכון? אלא שמדי פעם - מגיע מישהו ושובר אחת, ומשאיר אחריו שורה של לסתות שמוטות.

אקסיומות הן אחד מהעקרונות הבסיסיים ביותר בחיים של כולנו. אנחנו מוקפים באינסוף עובדות שכולנו התרגלנו לקבל כפי שהן, ובמידה מסוימת הן סלע הקיום שלנו. למשל: מים הם משאב טבע מוגבל. נכון? אלא שמדי פעם - מגיע מישהו ושובר אחת, ומשאיר אחריו שורה של לסתות שמוטות. קבלו הצצה ל-3 סטארטאפים צעירים שלגמרי השאירו אותנו עם מעט מאד מילים.

רופא בשלט רחוק: Tyto Care, הגאדג'ט שיחסוך לכם את הביקור החורפי במרפאה

3 בלילה, התעוררתם מכאבים חדים באוזן. אין מצב לחזור לישון. אין מצב לשרוד עוד שעה. החיים כמו שהכרתם אותם הגיעו לקיצם. אופציה א: להתגלגל למונית ולנסוע למר"מ/מיון, להעביר חצי ערב בחברת מיקרו מיליוני חיידקים, שיעולים טורדנייים ומראות שהייתם מעדיפים לחסוך. אופציה ב' - אין. לפחות כך היה עד לא מזמן, אבל כל זה הולך להשתנות ברגע שתשימו את ידכם על Tyto Care - גאדג'ט מגניב וחכם שיודע לאבחן כמעט כל איבר בגוף שלכם, בלי שתצטרכו לצאת מתחת לשמיכה. אזניים, גרון, עור, בטן, ריאות, לב - איפה שלא תשימו אותו - הוא יודע להתבונן, להקשיב ולפעמים גם להסתכל פנימה, ולהעניק תמונת מצב מקיפה למדי, באמצעות מדידה של פרמטרים שעד כה היה אפשר להשיג רק מבדיקות פנים אל פנים.

מפה והלאה יש לכם שתי אפשרויות: הראשונה, לערוך מפגש פסגה דיגיטלי עם הרופא שלכם (רלוונטי ללקוחות הכללית כרגע), שיקבל את הממצאים ויגיד לכם מה לעשות. השניה, לאנשים עם קצת יותר תושיה: לאבחן את הבעיה בעצמכם, בהדרכתה של האפליקציה, צעד אחר צעד.

המכשיר פותח על ידי הסטארטאפ הישראלי TytoCare, שגייס כבר השקעות בגובה 50 מיליון דולר, בדרכו לכבוש את העולם. החברה מורכבת מצוות אדוויזורי רחב במיוחד, שמגיעים מקשת נרחבת של תחומים, החל מעולמות שונים של הייטק (אינטרנט, SaaS ועוד), דרך IT ופיתוח אפליקציות ועד לתחומי רפואה שונים כגון רפואה אלקטרונית וטלרפואה (רפואה מרחוק).

הפשטות והנגישות באים לידי ביטוי גם בעיצוב המכשיר, שנראה יותר כמו משהו שקיים בשביל הכיף ולא בשביל הרפואה, והוא ללא ספק מתוכנן בצורה שיודעת לפנות למשתמשים. היתרון: מעולם לא היה מגניב יותר להיות חולה, ואם אתם היפוכונדרים - החיים שלכם הולכים להתחלק לשניים. החסרון: לרשום לעצמכם תרופות עדיין לא תוכלו (רק באופציה של הרופא).

ממש כמו המכשיר, גם הסרטון שלהם ידידותי, מגניב וכיף לצפייה, ומזכיר מאד סרט אנימציה של דיסני או פיקסאר:

לגימה מהשמיים: WaterGen, הסטארט אפ שיוצר מים מאוויר

אם אתם משתייכים לאסכולה שמגרדת בראש בבלבול בכל פעם שאתם נתקלים בסיפור על משה שהיכה בסלע ויצאו ממנו מים, ודאי תרימו גבה לנוכח המשפט שמתנוסס בראש עמוד הבית של החברה המיוחדת הזו: We Create Water From Air. אוקיי. בואו נקרא עוד קצת.

החברה הוקמה במקור כדי לספק מים לחיילים בחזית, תחילה באמצעות מכונה שמטהרת את מי המזגן ומים מזוהמים אחרים תוך שימוש בכמות מזערית של אנרגיה, ועם השנים התפתחה לסקטור האזרחי, באמצעות פיתוח פתרון שמנצל את האנרגיה שבאוויר כדי להפוך את האדים למי שתיה נקיים ועשירים במינרלים. ממש על אותו העקרון שבו עובד הגשם.

המוצר עצמו בא לידי ביטוי בגדלים שונים, החל מקולר בגודל של מחסן ביתי קטן, דרך ערכה ביתית להפקת מים ועד לפתרון נייד שניתן להרכיב באוטובוסים, רכבות או אפילו כלי רכב צבאיים. אלא שכשהמוצר שלך הוא מים, אין גבול לדמיון - ואכן בחזונה הגדול ביותר של החברה הזו, ניתן לרשת ערים שלמות במתקנים ולנטרל לחלוטין את התלות במים - וכל זה בעלות מזערית וללא צורך בתשתית. נשמע מופרך? צפו בעצמכם ותחליטו:

החברה קיימת מ-2009, ובמהלך שנותיה היא בתהליך מתמיד של שיפור את הטכנולוגיה, כך שתפיק יותר ותצרוך פחות. כיום, היא מסוגלת לייצר מים בעלות מזערית של 8 אג' לליטר, הודות לפריצת דרך טכנולוגית בדמות מיחזור של הקור באוויר באמצעות עלים של פלסטיק. היא נבחרה למקום 21 ברשימת החברות החדשניות ביותר בעולם, אחרי חברות כמו גוגל ואפל ולפני חברות כמו GE ופיליפס, כאשר אריה כוכבי, המוח מאחורי החברה, נבחר כאחד מ-10 הממציאים הגדולים ביותר בעולם.

על פי הערכות, עד לשנת 2025 כשני שלישים מהעולם יסבלו ממחסור במי שתיה. המוצר שפיתחה WaterGen, בהיותו מהפכני ואידאלי למדינות מוכות בצורת או לכפרים שמרוחקים ממקורות מים, הוא לא פחות מפריצת דרך עולמית. כשחושבים על זה, אוויר בשקל נשמע פתאום כמו הצעה די מעניינת, לא?

להסתכל לעולם בעיניים: UPnRIDE, הסטארט אפ שמעמיד נכים על הרגליים

חלק לא גדול מהסטארט אפים נולדים מתוך בעיה. בדרך כלל כשאחד המקימים במחסום ונוכח לגלות שאין פתרון, או דרך יעילה להגיע אליו. אצל דר' עמית גופר, נכה משותק גפיים תחתונות והמוח מאחורי UPnRIDE, זה בדיוק מה שקרה: מאז שנהיה תלוי בכסא גלגלים, עמית התרגל להסתכל על העולם מנקודת מבט של ילד, כשהעולם מצדו מסתכל עליו מלמעלה - עד שהחליט שהוא הולך לדבר לאנשים בגובה העיניים, יהיה מה שיהיה.

לאחרונה הציגה החברה כסא גלגלים רובוטי חכם, שבלחיצת כפתור הופך ממצב ישיבה לעמידה, ולראשונה בעולם מאפשר ניידות מלאה במצב עמידה למשותקים מהצוואר ומטה. מאחורי המראה הפשוט למדי עומדים אלגוריתמים מורכבים ופטנטים שאין לנקוב בשמם, שיוצרים מערכת איזון אוטומטית שתאפשר תנועה גם בעליות, בירידות ובתנאי שטח.

המחזה של אדם על כסא גלגלים שלמול עיניכם נעמד על רגליו, נראה כמו סצינה מסרט מדע בדיוני או סרטי רובוטים, שנרקמת למציאות. אנחנו יכולים לספר לכם על זה עד מחר, אבל זה פשוט משהו שחייבים לראות בעיניים:

אז בפעם הבאה שאתם נתקלים במחסום שלא ניתן לעבור - תסתכלו עליו היטב. יכול להיות שהוא הולך לשנות את חייכם.