כשהטלוויזיה צועקת בחזרה: מה צפוי בעתיד הקרוב?

זוכרים את כל הדברים שראינו בסרטים וחשבנו שהם בדיוניים? תחשבו שוב, כמה מהם ממש כאן מעבר לפינה.

כשהטלוויזיה צועקת בחזרה: מה צפוי בעתיד הקרוב?

כשהטלוויזיה צועקת בחזרה: מה צפוי בעתיד הקרוב?

ממבט קצר בהתפתחות הטכנולוגית של השנים האחרונות אי אפשר שלא לתהות האם כל החבר'ה האלו מסרטי המדע בדיוני של המאה שעברה ידעו על מה הם מדברים, או שהטכנולוגיה פשוט הדביקה את פרי מוחם הממש פורה. בין אם אתם בצד של הביצה או התרנגולת, כל כך הרבה דברים מגניבים כאן, שאי אפשר להפסיק לדבר עליהם.

אלא שבניגוד לפעם שעברה הפעם הלכנו על כאלו שגם מגניבים וגם קורים ממש כאן עכשיו אצלנו. ממוניות אוטונומיות בתל אביב, דרך טלוויזיות ממש חכמות, ועד להדפסה של דברים לא הגיוניים בעליל – כל החידושים שאוטוטו הופכים להיות חלק אינטגרלי מהשגרה שלנו.

לנהג שלך אין תחביבים:מוניות אוטונומיות בת"א

הטלפון רוטט בדיוק בשעה שהזמנתם: עוד 3 דקות ו-12 שניות אצלכם. אתם יורדים מהבית עם הקפה ביד, צועדים ברוגע ובביטחון לכיוון הרחוב, ואיך שכף רגלכם נוגעת בשפת המדרכה נעצר מולכם רכב לבן מרשים. הדלת נפתחת, אתם מתיישבים, הדלת נסגרת והרכב נוסע.

לא, זו לא ההסעה שלכם לטקס האוסקר. בשונה לגמרי, מדובר בשירות מציאותי לחלוטין של מוניות אוטונומיות, עד כדי כך מציאותי שהוא אמור לנחות בתל אביב במהלך שנת 2020. המילה אמור לא נבחרה כאן במקרה, באמת שיכולנו לקחת הרבה אחרות. מה שכן ידוע בוודאות, הוא שבימים אלו יושבים מסביב לשולחן (עגול אנחנו מנחשים?) נציגי החברה המפעילה, יחד עם משטרת ישראל, עיריית תל אביב וגורמים נוספים, ומנסים להבין איך גורמים לפלא הזה לקרות על אמת, איפה ימוקמו תחנות ההטענה, כמה זמן יארך הפיילוט, איך קוראים לנהג ועוד. החברה שנבחרה להפעלת המיזם היא MOIA, חברה בת של פולקסווגן. כי אם כבר להתרסק – לפחות לעשות את זה בסטייל. לא באמת אמרנו את זה, תמחקו.

בכל מקרה, מדובר בשאטלים חשמליים בעלי טווח נסיעה של 300 קילומטרים וטעינה מהירה (80% ב-30 דקות). אין ספק שמדובר בשירות סופר מגניב ועתידני – ואם תרוצו 20 ומשהו שנה אחורה בדמיון תיזכרו בלא מעט סצנות שנראו אז עתידניות לחלוטין, שמתארות בדיוק את הסיטואציה הזו (כולל אחת שהמונית האוטונומית כוללת גם שוטר אוטונומי שמנפיק לסטאלון דוח אוטונומי על כל קללה אוטונומית שהוא מסנן. אחלה דרך להתעורר אחרי 50 שנה של הקפאה). אז 50 שנה זה לא לקח, בערך חצי, וכאמור, אנחנו אמורים לראות את זה בשנים הקרובות ממש פה בת"א.

אותו מקרר בגישה כל כך שונה: Internet of things

תחשבו ששניים מהחברים הכי טובים שלכם מאחדים כוחות: המקרר שלכם, שיודע בדיוק מה אתם צריכים לאכול עכשיו (כי הלכתם לסופר רעבים), והטלוויזיה – שיודעת בדיוק איך למכור לכם את זה. internet of things, או אם תרצו IoT, או אם ממש תרצו "מרשתת הדברים" (תודה לאקדמיה), הוא במידה רבה העתיד של כולנו: עולם שלם של מכשירים חכמים בעלי יכולות אלקטרוניות וחיישנים, שמתקשרים זה עם זה, מחליפים מידע, מעבירים דרישות, ומפעילים זה את זה בצורה אוטונומית כמעט ללא מגע יד אדם.

זה נשמע מסובך, אבל הטכנולוגיה כבר היום נמצאת בכל מקום: תרחיש שבו אתם פותחים את דלת הבית, המזגן נדלק ואחריו הטלוויזיה והאור במטבח הוא מציאות יומיומית שניתן כבר היום למצוא בעליאקספרס או באתרים סינים מקבילים. השאלה הבאמת מעניינת היא לאן זה עוד יתגלגל, והתשובה: לכל מקום שרק נצליח לדמיין. לא מוצאים את הנעלים? תקראו להן, הן יבואו. לא זוכרים איפה חניתם? תקראו לאוטו (לא לנסות בבית בשלב זה, אלא אם חניתם במדבר).

זה לא הארי פוטר, זו לגמרי מציאות קיימת, וזה נכון לא רק למרחב הביתי, אלא גם במרחב העירוני: מערכת של מצלמות חכמות שמתריעות על פעילות חריגה, שירותים מצוידים בגלאי נפח שמנטרים את המשתמשים, ותראו איך התאפקנו לא לדבר על זיהוי פנים. על פי הערכות חברת המחקר "גרטנר" (מתוך ויקיפדיה), בשנת 2020 מספר ההתקנים המחוברים בעולם יגיע ל-26 מיליארד. אם תשאלו את סיסקו – מדובר בשווי שוק של 14 טריליון דולר רק עד שנת 2020. מדהים.

הנה דוגמא מעולה: מקרר שיודע לספר לכם מה צריך לקנות כשאתם בסופר – וגם מה אפשר להכין ממה שיש במקרר.

רק מדפיסה על עצמי משהו ויוצאת:הדפסת תלת מימד

הדפסה תלת מימדית כבר נמצאת פה כמה שנים טובות, והיא נכנסה לשימוש כמעט בכל מקום, גם לשימוש פרטי. מה שהתחיל כמדפסות תעשייתיות ענקיות, נמכר היום כמדפסות ביתיות יעילות למדי, ואפילו בעלות הגיונית. למי שלא פגש כזו אישית, הרעיון הוא פשוט: במקום דיו ונייר, מכניסים חומר ומדפיסים כמעט כל דבר: החל מפלסטיק ועד לאיברים מלאכותיים. המגוון פה הוא כל כך אינסופי, שחשבנו פשוט להביא לכם 5 שימושים לשירות הנהדר הזה שבטוח לא חשבתם עליהם:

  • במקום להשאיר עשרות אלפי שקלים אצל הרופא שיניים – פשוט תדפיסו את השתלים שלכם! אגב אפשר להדפיס אותם ישירות לתוך הפה ולחסוך גם את ההתקנה – אמיתי לגמרי.
  • אין לך מה ללבוש? בום! הלוק המושלם במרחק כמה לחיצות. לאף אחת אחרת אין כזו – באחריות!
  • זה עובד גם במקרה של איפור – אפשר להדפיס ישירות על הפנים ולחסוך את התיווך על המאפרת.
  • אם אתם בהריון ולא יכולים להתאפק – אפשר להדפיס את ההדמיה של התינוק. תהנו!
  • במקום להזמין שטויות מסין ולחכות עד שלא תזכרו מה הזמנתם, למה שלא פשוט תדפיסו אותן?

נראה שנעליים בתל מימד עומדות לתפוס חזק, אדידס, נייקי, וריבוק כבר הצטרפו לטרנד, הנה קצת ממה שצפוי לנו

אז נכון, מדפסת חכמה באמת היתה מדפיסה כסף במקום להתעסק עם שטויות, אבל עד שזה יהיה אפשרי (ענייני בירוקרטיה וכאלו) – שווה להתאמן בינתיים.