לעבוד בחברה - אבל מהבית - 'Hot Or Not'?

בשנים האחרונות, הטכנולוגיה מאפשרת לנו לעבוד מהבית באמצעות VPN. האם זה טוב, ולמי זה לא כדאי?

כשאנחנו חושבים על מקום עבודה אנחנו חושבים על מקום שבאים אליו כל יום ונמצאים בו משמונה בבוקר עד חמש בערב, צורת עבודה מסודרת ומוגדרת מראש, כאשר כל עובד מעביר כרטיס בכניסה וכרטיס ביציאה ממקום העבודה. מה אם הינו יכולים להיות שכירים ולעבוד בחברה מסודרת – כל זאת מבלי להגיע למקום העבודה כלל ומבלי להוציא את כף רגלינו מהבית? מעבר לכך, מה אם אנחנו היינו אחראים להחליט מתי מתחילים ומתי מסיימים לעבוד? זוהי איננה אוטופיה של שנת 2080 אלא מציאות של כאן ועכשיו. למציאות הזאת גם יש שם: עבודה מהבית.

זוהי צורת עבודה היכולה לבוא לידי ביטויי בכמה אופנים: החל מהמקרה הנדיר יותר, של חברות שאין להן משרדים ורוב העבודה באמת נעשית מהבית, כולל חברות המאפשרת לעובדים שלה יום אחד בשבוע (או יותר) לעבוד מהבית ועד לחברות המאפשרות להשלים שעות עבודה בבית ובכך לתמרן בין המשרד לחיים האישיים.

Why Hot?

  • כי אין פקקים!! - "אני נוסע בכביש 4, אם אפשר לכנות את זה נסיעה בהתחשב בעובדה שהתנועה ממש לא זורמת ואני עומד במקום. לבסוף אני מגיע לאיילון וגם שם הפקקים פוגשים אותי. ככה זה ממשיך עד מקום העבודה היום ובכל יום". (וידויי של עובד בהייטק). אז הסיבה הראשונה לכך שעבודה מהבית זה Hot היא שאין פקקים ואין נסיעות! כן, כן אין צורך בלעמוד בפקקים או לבזבז זמן על הנסיעה למקום העבודה או חיפוש אחר מקום חנייה. אפשר פשוט להישאר בבית . (וזה גם תורם לאיכות הסביבה ולשעות השינה)
  • כי אני הבוס של עצמי! כשאת עובדת מהבית את לא צריכה לחשוב איך את נראית, להשקיע זמן בלהתלבש, להתאפר, להתאים אפשר פשוט לשבת עם הפיג'מה. כמו כן, אין מי שנותן לנו הוראות, אפשר לעשות דברים בקצב שלך, בזמן שלך ושמתאים לך. אין צורך לקחת מראש יום חופש לסידורים, אין צורך לבקש אישור לצאת מוקדם לאירוע, ללימודים או למשחק של ליגת האלופות. אפשר פשוט לתכנן את הזמן איך שנוח לנו. ולאלה מאיתנו שהם ציפורי לילה, אז אין שום הכרח לקום בשבע בבוקר לעבודה...
  • כי אין הסחות דעת של מקום עבודה – במקום עבודה ישנן הסחות דעת רבות, ישיבות, שיחות טלפון פנימיות, שותף לעבודה שבא עם שאלה ומתנחל שעה אצלך במשרד, וכו'. בבית כל הסחות האלו נעלמות, ואתה יכול לשבת ולהשלים את המטלות שדורשות ריכוז ועבודה ממוקדת. ואם רוצים להתמקד עוד יותר – סוגרים את הטלפון ואת המייל – ושוקעים בעבודה פרודוקטיבית.
  • כי אפשר להיות עם המשפחה! - עבודה מהבית מאפשרת להיות עם הילדים, לבלות בחברתם, להספיק להגיע להופעה שלהם בחוג או למשחק של הקבוצה. גם לגברים רבים (כמו לנשים רבות) נושא הזמן איכות עם המשפחה הוא נושא חשוב בייחוד כשהילדים עוד קטנים.

Why Not?

  • טשטוש גבולות - כשמביאים את העבודה הביתה, תמיד קיימת הסכנה של טשטוש הגבולות בין העבודה לחיים האישיים. עד כמה אנחנו באמת יכולים להקדיש תשומת לב לילדים/מטלה/מיזם פרטי או כל דבר אחר כשיש לקוח בצד השני של העולם שמחכה לתשובה מיידית או כשיש דדליין לפרויקט?
  • משמעת משמעת משמעת – הטיעון ההופכי לסעיף הקודם. עבודה מהבית דורשת משמעת גבוהה ביותר. אין את המסגרת ששומרת עלינו בתלם, חברים לעבודה שהאינטראקציה איתם עוזרת לקדם מטלות ונושאים, ויש הרבה מאוד פיתויים והסחות דעת שיכולים לבזבז לנו שעות ארוכות. עובדים רבים מהבית מגלים בסוף יום העבודה שלא הספיקו דבר כי דברים אחרים מילאו את היום שלהם בצורה שלעולם לא היתה מתרחשת בעבודה משרדית רגילה.
  • זהירות התמכרות! - לאחרונה, שוחחתי עם מועמד אשר עבד בחברת תוכנה והודה שהוא "מכור למיילים". הוא סיפר שכשהוא היה קם בשתיים בלילה לשירותים, הוא היה הולך אח"כ לבדוק מיילים. רכזת משאבי אנוש בחברת הייטק סיפרה לי שהיא הייתה עונה למיילים מהבית גם כשהיא הייתה חולה. ר"צ תוכנה בחברת הייטק סיפר שהוא מחובר On-Line,24 שעות ביממה. מנהל פיתוח סיפר שהוא מחובר מרחוק גם בחופשה שלו. האפשרויות הטכנולוגיות לעבוד מרחוק יכולות לגרום לנו לא להרפות מהעבודה ולהפוך למכורים לה.

לסיכום, עבודה מהבית יכולה להיות Hot – לעזור לנו להיות פרודוקטיבים וגם להעשיר את החיים המקצועיים והאישיים שלנו. באותה מידה היא גם יכולה להיות Not Hot – לגרום לבילבול, התמכרות וסחבת. כך או אחרת, כנראה שגם במקרה זה המציאות והטכנולוגיה מתווים לנו את הכיוון – ושיותר ויותר עבודה תעבור גם לבית הפרטי שלנו. האתגר שלנו יהיה לנהל את המצב בצורה נכונה כדי שלא תפגע לא בעבודה שלנו, וגם לא בחיינו האישיים. בסופו של דבר אנחנו עובדים כדי לחיות, ולא חיים כדי לעבוד.