המדריך להייטקיסט - היום הראשון בעבודה

פעם זה היה קורה אחת ל-30 שנה – היום בממוצע אחת לשנה וחצי. אז אם אתם כבר מחליפים עבודה, כדאי שלפחות תעשו את זה נכון

אז כן, אתם לא מחפשים, והנה בכל זאת מצאתם את עצמכם בחברה חדשה. זה קורה לטובים ביותר (בעיקר לטובים).
היתרונות: אתגרים חדשים, תחומי אחריות שונים, תנאים משודרגים. וגם: מסעדות חדשות, אנשים חדשים, נוף שונה.
החסרונות: פז"מ – עד שידעו מי אתם יש לכם דרך לעבור. ולנו יש כמה הצעות איך לקצר אותה.

  1. בחייאת – תתלבשו

   נכון, זה הייטק. את החולצות המחויטות אפשר לשמור לליל הסדר. אבל עדיין, לכל מקום יש את הסטנדרט שלו, ואתם לא רוצים לאתגר אף אחד בתחילת הדרך – בטח לא את עצמכם. המלצה שלנו: לכו על בטוח ואל תמשכו יותר מדי תשומת לב: משהו שאתם אוהבים ומרגישים בו נעים, כדי שלא תצטרכו להתעסק עם שום דבר חוץ מלהיות מקסימים ביום הראשון שלכם. השורטס והכפכפים ימתינו בסבלנות ליומם.

  2. קפצו לביקור קצר באתר החברה

   למרות שאתם טאלנטים וכל מה שמסביב פחות חשוב, בכל זאת כדאי לדעת כל מה שהחברה עושה. זה יקל עליכם גם להתחבר טוב יותר למקום שאתם הולכים לייצג בעתיד הקרוב, וגם בשיחות עם אנשים מזדמנים, שיציגו את עצמם ואת התפקיד שלהם וחבל שלא יהיה לכם מושג מה הם אמרו עכשיו.

חייכו הרבה

חייכו הרבה

 1. תחייכו הרבה, תשתקו המון

  זה לא רק ביום הראשון, אבל עדיף להתחיל כבר שם. היום הראשון הוא בעיקר יום של הקשבה. אם אתם מוכנים להבריק עם תשובה טובה – לכו על זה. לא בטוחים? זה לא היום לקחת סיכונים. תזכרו שאתם רואים מה יש על השולחן – אבל בפועל הרבה קורה מתחת. שורה תחתונה: אל תנסו להיות האדם הכי חכם בחדר. אפשר לחכות עם זה איזה שבוע שבועיים.

 2. תשאלו מלא

  גם אם אתם באים על תקן ג'וניורים וגם אם אתם הטאלנטים החדשים של המשרד – לכולם ברור שאנשים חדשים באים עם הרבה שאלות. יותר מכך: אנשים ששואלים שאלות נתפסים כאינטליגנטיים, יצורים לומדים ומתפתחים שמחפשים לדעת. קחו בחשבון שהימים הראשונים הם הגרייס שלכם, התקופה שבה אין דבר כזה שאלות מטופשות. ברגע שהיא תסתיים אתם עלולים להישאר עם כמה חורים שתתחרטו שלא סגרתם בזמן.
 3. תכתבו הכל

  אוברוולמינג זו המילה. הרבה אנשים, הרבה מידע – טכני, אדמיניסטרטיבי, אישי, הרבה מחשבות, ועוד יותר הרבה משימות. הכי טוב שתסתובבו עם עט ומשהו של פעם שאפשר לכתוב עליו (לתקתק בטלפון כל היום לא תמיד נתפס בצורה חיובית), כי ביום הראשון אנשים נדיבים יותר וחלק מהמידע לא יבוא שוב בהתנדבות, ויש גם אנשים שלא אוהבים לחזור על עצמם.

טיול במשרד

טיול במשרד

 1. תעשו טיול במשרד

  יש לכם כמה דקות עד שהיעד הבא שלכם מתפנה? תחזירו את הטלפון לכיס, וצאו לטיול במשרד. חפשו מקומות עבודה שקטים או כאלו שיכולים להביא לכם השראה, תמצאו את העוגיות, את המדפסת, ואתם מסודרים. בהתחלה הכל ממילא נראה חדש, ככה תהפכו את החדש למוכר על ההתחלה, ובפעם הבאה שתצטרכו משהו ותדעו איפה למצוא אותו – כבר תרגישו יותר בבית.

 2. תכירו אנשים

  אותו הגיון תופס גם לגבי אנשים: יותר קל להגיד שלום אני החדש כשאתם ביום הראשון, ולחסוך לעצמכם שבועות של שתיקה מביכה עם קולגות שעוברים מולכם במסדרון. במילים אחרות, תנצלו את הנחמדות של היום הראשון כדי לעשות את מה שכנראה לא תעשו בהמשך. ועל הדרך, תמצאו לפחות בנאדם אחד שאפשר לשאול אותו כל דבר.

 3. לאנץ' נטוורקינג

  אם כבר אתם נחמדים, דרך מעולה להכיר אנשים היא להצטרף אליהם לצהרים. זה אחלה פתרון – כולם חייבים לאכול, אף אחד לא אוהב לאכול לבד, וזה יוצר מסגרת חברתית לא מחייבת שהיא נוחה מאד ליצירת קשרים אישיים. כך אפשר להכיר אנשים מעניינים – גם כאלו שאתם לא עובדים מולם ישירות, לפתח קשרי עבודה עם מחלקות אחרות ולפתוח לעצמכם דלתות בעתיד. המלצה שלנו: תתחילו מהיום הראשון כי מהר מאד אתם תתקבעו על אותם לאנץ' באדיז. אם תפתחו לעצמכם את כל האופציות ממש מהתחלה – יהיו לכם אלטרנטיבות שתוכלו לגוון בניהן. אגב אותו עקרון תקף גם לגבי המסעדות עצמן: תנצלו את זה שהכל חדש והראש פתוח לדברים חדשים, כי מה שקורה לרוב הוא שמצטמצמים לאותם 2-3 מקומות – ו"אף פעם אין מה לאכול".