ראיון עבודה באנגלית: כל מה שחשוב לדעת

חברות רבות בשוק פועלות בשוק הבין לאומי, ולכן מועמדים רבים נדרשים להוכיח שליטה בשפה האנגלית עוד במעמד ריאיון העבודה. אז איך מתכוננים לריאיון עבודה באנגלית? הינה כמה טיפים שימושיים שיעזרו לכם להצליח.

טכניקות חשובות לתרגול לפני הריאיון

ביטוי בעל פה

עוד לפני שבכלל דיברנו על השפה, מדובר במבחן שבוחן בראש ובראשונה את יכולות הביטוי בעל פה שלכם. זה לא משנה אם אתם הולכים לדבר עם משקיעים ולנהל עשרות עובדים מדי יום או לעבוד מול עובד אחד או שניים , עליכם להפגין כישורים טובים של ביטוי בעל פה  כדי להוכיח יכולות במסגרת ריאיון עבודה מקצועי, וזהו בהחלט תנאי בסיסי שכל מקום עבודה דורש. יכול להיות שהאנגלית שלכם לא רעה, אולי היא אפילו שפת האם שלכם, אך אם לא תתכוננו לשיחה וביטוי בעל פה מראש לא תצליחו להשיג את האפקט שיגרום לקבלתכם לעבודה.

שינון תשובות לשאלות שעשויים לשאול מראש

 זוהי בהחלט טכניקה מצוינת, בגלל שבכל ראיון יש שאלות מאד בסיסיות שתמיד שואלים כמו 'ספר/י לי קצת עליך', 'מה החוזקות והחולשות שלך?', 'איזה רקע מקצועי יש לך?' ועוד. אם תשננו או לכל הפחות תזכרו נקודות חשובות ומשפטי מפתח לכל שאלה כזו מראש, כבר יש סיכוי שתצליחו בו יותר. נכון, תמיד עלולות לעלות שאלות נוספות שבכלל לא חשבתם עליהן, לעתים גם שאלות קשות – אבל אם תצליחו בהן פחות לצד שאלות ידועות שבהן תצליחו מאד, זה כבר ממקם אתכם בנקודה טובה יותר (מה גם שזה מראה על רצינות, הכנה ומוטיבציה להצליח בראיון).

תרגול אנגלית עם עוד אנשים

יכולת שחשוב לתרגל לפני הריאיון, ולא בפעם הראשונה בריאיון עצמו. אפשר לדבר עם בני ובנות הזוג, עם חברים בעבודה הנוכחית, הורים וכן הלאה. הרעיון כאן הוא להכניס את השפה לתוך ה"סיסטם" שלכם וששיחה תהיה טבעית ושגורה עבורכם כמה שרק ניתן.

תרגלו מבטא והגייה

אף אחד לא מצפה מכם למבטא מושלם באנגלית אם אתם לא דוברי אנגלית מלידה. ובכל זאת, כן מצפים מכם לעשות מאמץ, במיוחד אם בעבודה העתידית אתם עומדים להתנהל מול דוברי אנגלית מדי יום. חשוב להקפיד על מבטא טבעי ובעיקר לשים לב להגייה שלנו את המילים השונות. המבטא לא חייב להיות מושלם, אבל כן חשוב שתראו שאתם יודעים איך הוגים נכון את המילים.

ריענון של חוקי תחביר ודקדוק

אם אתם לא דוברי אנגלית מלידה, אף אחד לא מצפה שלא יהיו לכם טעויות. אבל שימו לב – יש טעויות ויש טעויות. עברו על כללי התחביר והדקדוק הבסיסיים, אתרו את השגיאות החמורות והצורמות שחוזרות אצלכם ודאגו לכך שזה לא יקרה ביום הריאיון. גם אוצר המילים המרשים ביותר לא יכפה על טעות דקדוק מביכה.

אילו תפקידים דורשים הכנה לראיון עבודה באנגלית?

חשוב להכיר את התפקידים הפוטנציאליים שכדי להתקבל אליהם תצטרכו לעבור ריאיון עבודה באנגלית. כמעט כל משרה בעולם ההייטק כיום דורשת את זה, לרוב לצד שלבי מיון ומבחנים אחרים. אנחנו מדברים על תפקידים כמו מפתחי תוכנה ואפליקציה, כתיבת קוד, משרות בתחום הסייבר ואבטחת מידע, מיזמים העוסקים בביטקוין ומטבע וירטואלי, מפתחי Full Stack, מהנדס אלגוריתמים בדיקות תוכנה ובקרת איכות ועוד. מעבר לכך זה בהחלט יכול להידרש גם בחברות גדולות אחרות בתחומים שונים, במשרות ניהול בכירות ואף במגזר הציבורי לתפקידים שונים. המסקנה? מי שרוצה להתקדם ולקטוף תפקידים טובים ונחשקים באמת צריך להיות ערוך להתמודד עם ריאיון באנגלית.

 

ראיון עבודה

ראיון עבודה

בואו נדבר עכשיו על אפשרויות שונות לריאיון ונסיים בכמה טיפים שיעזרו.

ראיון עבודה באנגלית – אונליין VS  פרונטלי

בעבר, ריאיון במשאבי אנוש זה משהו שהיה קורה באופן בלעדי במשרדי החברות. כיום, ובמיוחד מתחילת משבר הקורונה, לא מעט חברות עוברות לראיונות אונליין דרך הזום וכלים אחרים. מעבר לכך, כשמדובר בעולם ההייטק, פעמים רבות המשרה אליה נרצה להתמיין היא כזו שנעשית מהבית, כאשר לב הפעילות הוא בכלל בחו״ל, ועל כן זוהי האופציה היחידה הרלוונטית לראיון. חשוב להבין כי ראיון בווידאו שונה במידה רבה מראיון פרונטלי, ויש לעמוד על ההבדלים בין השניים.

ראיון פרונטלי

אם תשאלו אותנו, זוהי הדרך העדיפה יותר. נכון, אתם עומדים לבד מול מראיינת אחת או יותר, אבל מעבר לשפה תצטרכו גם למכור את עצמכם בחוכמה. הרבה פעמים, הכימיה הזו שמתאפשרת רק כאשר אנשים מכירים זה את זה באופן פרונטלי. חשוב לעבוד על תנועות הגוף שלכם, על קשר העין ועל הביטחון העצמי. כמו כן יש לבחור לבוש הולם ולבוא מסודרים ונקיים.

ראיון וידאו

הפגישה דרך המסך היא פחות קרובה והרבה פעמים קשה להעביר מחוות גוף וניואנסים קטנים של קשר אנושי קלאסי. משמעות הדבר היא שאתם צריכים להסתמך יותר על השפה ופחות על הביטוי הבלתי מילולי שלכם. מצד שני, יש לכם כאן יתרון טכנולוגי מסוים. בהפוגות במהלך הריאיון האינטרנט עומד לרשותכם ואתם יכולים למצוא מידע על שאלות שלא ידעתם איך לענות עליהן. הכינו את הרקע בבית שיראה מסודר ומקצועי. הקפידו על לבוש הולם, אפילו שאתם נמצאים בבית שלכם. בדקו מראש את המצלמה והחיבור לרשת כדי שלא יהיו תקלות ולכל מקרה פתחו מראש טאב עם תרגום גוגל שתוכלו למצוא במהירות מילים שחסרות לכם.

אם זה תלוי בכם, תוכלו לבחור את דרך הריאיון המועדפת עליכם. כך או כך, אם זהו אכן ריאיון באנגלית צריך להתכונן אליו כמו שצריך.

טיפים חשובים שיעזרו לכם לצלוח ריאיון עבודה באנגלית

לקראת הסוף אנחנו רוצים לחלוק כמה טיפים אחרונים לקראת הריאיון:

  • האזינו למוזיקה ופודקאסטים באנגלית: אז אמרנו כבר שצריך להכניס את האנגלית ל"סיסטם" וזוהי דרך מצוינת לעשות את זה. בחרו מוזיקה ותוכניות שאתם אוהבים. אפשר גם לצפות בסדרה הנוכחית שלכם בנטפליקס ללא כתוביות.
  • קראו ספרים באנגלית: קריאת ספרים היא דרך מצוינת להעשיר את אוצר המילים ולתרגל את חוקי הדקדוק והתחביר. זה יסייע לכם בפיתוח כלים להתבטאות בכתב, וזה גם מהנה מאוד.
  • ערכו כמה שיותר סימולציות: היעזרו בחברים ובמשפחה שלכם וערכו כמה שיותר סימולציות. נסו לחשוב אילו שאלות עשויים לשאול אתכם ונסו לענות עליהן כמה שיותר תשובות מכיוונים שונים. כמובן ששווה לדבר אנגלית עם החברים והמשפחה כמה שיותר לפחות שבוע לפני הריאיון.
  • מצאו שיטות להרגעה: פעמים רבות המכשול האמיתי הוא לא בהכרח השפה, אלא תחושת הלחץ שעלולה לגרום לנו להתבלבל. חשוב לאמץ טכניקות שונות להרגעה כמו מדיטציה, תרגילי נשימות, אמבטיה חמה. אחרי הכל, זה לא עוזר אם האנגלית שלכם מושלמת, ואתם מפגינים חשש ולחץ בריאיון.

לסיכום

אין ספק שמי ששואף להגיע לתפקידים טובים באמת, חייב להתכונן לריאיון עבודה באנגלית. גם אם לא יצא לכם לדבר אנגלית הרבה זמן, תגלו שעם תרגול והרבה מאמץ ונחישות תוכלו לעלות על הסוס ממש במהירות ולהצליח מעל ומעבר. היעזרו בטיפים שצרפנו כאן עבורכם, ואם חסר לכם מידע על ראיון באנגלית וראיונות עבודה באופן כללי, אל תהססו לקבל עוד מידע דרך המאמרים המקצועיים בבלוג שלנו. בהצלחה!