מבחנים בראיון העבודה - חלק א'

הראיון המקצועי הוא הראיון החשוב ביותר בסדרת הראיונות לחיפוש עבודה, לכן חשוב להתכונן אליו גם אם אתם יודעים את כל החומר בעל פה. איך מתכוננים ומה שואלים, ברשומה הבאה

תהליך הראיון בחברה די מזכיר את תהליך מציאת בת זוג – אתה והיא נפגשים לדייט. אתה זורק מבט, ואוהב את מה שאתה רואה, וכשאתה חוזר הביתה, מאושר עד הגג, אתה מתקשר לחברים לספר להם שנראה לך שמצאת את האחת. בדייט השני אתה חוצה את הרוביקון ומפגיש בינה לבין החבר'ה. הם מחייכים בנימוס, אבל שניה אחרי שהיא עוזבת, אחד מהר מודה שהם "לא נפלו". בקבלת השבת עם ההורים, אמא כבר יותר נחרצת, וכשהיא קוראת לך "לעזור לה במטבח" היא ממלמלת מעל הכיור שאו היא, או היא... איך כל זה קשור לראיונות עבודה?

רוב החברות לא מחפשת עובד טוב. כלומר, הן כן, אבל בדומה לחיפוש בן או בת זוג, "יפה" בלבד לא מספיק. אנחנו רוצים נדיבות, חכמה, אמפתיה, חיבור רגשי ואם להורים שלה/ו יש כסף, אז תראו לנו איפה חותמים על הכתובה, בבקשה - אנחנו מסכימים! בדומה לדייטים לאיתור העזר שכנגדנו, גם החברות לא מסתפקות בעובדים טובים – הן רוצות עובד חברותי, שמשתלב בהווי, מוסרי, יעיל, חרוץ ואמין, ואם הוא גם נראה טוב, אז רצוי שישב קרוב למחלקת משאבי האנוש, כי שם (סטטיסטית) מרוכזות רוב הרווקות בחברה.

בעוד שאת הידע הטכנולוגי של העובד, די קל לבחון לעומק (ומיד נגיע לשם), את הנדבכים האחרים הרבה יותר קשה. זוהי אולי העובדה לשמה לא מעט חברות בשוק ההייטק, נצרכות למיני מבחנים, על מנת להצליח לנפות את העובד שמתאים להן הכי הרבה. בשתי הכתבות הבאות נסקור חלק מהמבחנים האלו. קחו בחשבון שסדר הופעתם בכתבות הוא אקראי, ועשוי להשתנות מחברה אחת למשנתה. כמו כן, ישנן חברות בהן יופיעו מבחנים אחרים, או לא יופיעו כל המבחנים שצויינו בכתבות אלו. החלק הראשון יוקדש למבחן המקצועי, והחלק השני, שיפורסם בשבוע הבא, יוקדש לחלק האישיותי – קחו נייר וכלי כתיבה, אנחנו מתחילים...

מבחן מקצועי

המבחן המקצועי הוא, סביר להניח, החלק החשוב ביותר בכל תהליך גיוס בהייטק. במהלך המבחן המקצועי, איש הגיוס (על פי רוב, המהנדס שגם ינהל אתכם בעבודה היומיומית), בוחן את היקף ידיעותיכם, ומנסה להבין עד כמה תתאימו למשרה. ישנם שלושה דברים שחשוב לעשות, על מנת להתכונן היטב למבחן המקצועי:

  • בררו מה החברה עושה – נסו להבין מהו המוצר עליו תעבדו, באיזו סביבת עבודה, באילו שפות פיתוח, בעזרת אילו כלי עבודה וכו'...
  • לאחר שביררתם, שננו בהתאם – אם אתם יודעים במה החברה עוסקת, אתם יודעים על איזה חומר אתם תשַאלו במבחן המקצועי. למשל, אם הפיתוח מתבצע בשפת C, וגם אם אתם יודעים אותה בצורה מניחה את הדעת, עברו על החומר שוב! המבחנים המקצועיים מכילים, על פי רוב, שאלות שבודקות עד כמה השליטה שלכם באבני היסוד של השפה / סביבת העבודה טובה, כפי שהסביר באריכות שלמה שוורץ, מהנדס תוכנה רב ניסיון, ומראיין וותיק. לכן, אל תתנו לעצמכם ליפול בגלל שאלות פשוטות, שלמדתם בתואר לפני חמש שנים.
  • עברו על הפרוייקט האחרון – מלבד הידע המקצועי שלכם, המראיין ירצה לשמוע על פרוייקט שעשיתם או ניהלתם. יתכן שזה פרוייקט התואר, אם אתם בוגרים חסרי ניסיון, או פרוייקט מאחת העבודות האחרונות שלכם. עברו על פרטי הפרוייקט, ואם היו לכם סמכויות מוגבלות, אל תפארו ותקלסו את עצמכם בשביל הרושם, אם לא תוכלו להסביר לעומק את החלקים בהם לא היתה לכם נגיעה! דברו רק על דברים שאתם יודעים על בּוּרְיַים!
  • שיחזורים – תתפלאו לגלות אבל לא מעט חברות במשק הישראלי, מעבירות את אותו המבחן בדיוק, כבר כמה וכמה שנים. כמה אנשי הייטק עלו על כך, והם ששים לספר לכם מה ישאלו אתכם בחברה X לתפקיד Y. לכן, אם אתם לא בטוחים מה הולכים לשאול אתכם, סיכוי סביר שתוכלו למצוא את הנוסח המדוייק (או בקירוב) של השאלות שתישאלו, באינטרנט.

נגמר המבחן, מה עכשיו?

קודם כל, רגע לפני שאתם יוצאים מהמבחן, אומרים תודה, והולכים, בקשו ממי שבחן אתכם לדעת מספר פרטים: כמה זמן יקח עד שיחזירו לכם תשובה, מהו אורכו של התהליך, אילו עוד שלבים מצפים לכם בהמשך, והכי חשוב – צאו משם עם מספר טלפון של איש קשר, אליו ניתן להתקשר כדי לברר אם עברתם את המבחן או לא. רצוי שאיש הקשר יהיה זה שבחן אתכם, כי הוא יוכל לספק לכם משוב מקצועי, במידה ולא עברתם. רוב החברות לא מעבירות לאנשי משאבי האנוש את הסיבה בעטיה נכשלתם, בעוד שאיש המקצוע שבחן אתכם יודע למה נכשלתם. סביר להניח שלא תוכלו לשכנע אותו לשנות את החלטתו, אבל לפחות תדעו מה עשיתם לא טוב, ותוכלו לתקן את זה בראיונות בהמשך.

חזרתם הביתה ו...

אם, במהלך המבחן, נתקלתם בשאלות שלא ידעתם לפתור, בנושאים שלא ממש זכרתם, או בדברים שכלל לא הכרתם, לימדו אותם! סיכוי סביר מאוד שהנושאים הללו יופיעו גם במבחנים בעתיד. במידה ואין לכם מושג איך פותרים את השאלות הללו, הכנסו לפורום הבא, פרסמו את השאלה, והחבר'ה שם ישמחו להציע לכם שלל פתרונות אפשריים.

אז מה היה לנו שם...

מבחנים מקצועיים הם משהו שלא צריך לפחד מהם יותר מדי. אחרי הכל, המבחן המקצועי לא נועד בשביל להראות לכם כמה טיפשים אתם, אלא, בשביל לבדוק כמה טוב אתם יודעים את החומר, איתו תצטרכו להתמודד בעבודה היומיומית. בידקו מה החברה מייצרת, ובאילו כלים תשתמשו, וחיזרו על החומר, גם אם נדמה לכם שאתם יודעים אותו על בוריו. אם אתם חוששים ממבחנים, או שאתם בוגרים חסרי ניסיון ואין לכם מושג ירוק מה שואלים במבחנים כאלו, חפשו שיחזורים ברשת, של מבחן מקצועי של החברה לה אתם נבחנים. לאחר המבחן, חיזרו על החומר בו קרטעתם, ואם לא עברתם את המיון, זה לא סוף העולם. ככל שתעברו יותר מבחנים מקצועיים, כך תזרמו יותר, תצברו ניסיון, ותחששו פחות מפני החלק הזה בראיונות העבודה.

איך נראה מבחן מקצועי

וגם, איך עוברים אותו – עצות מועילות מאוד של שלמה שוורץ.

בשבוע הבא – מה זה מבחני אמינות, איך עוברים בדיקת פוליגרף, ואיך בולעים את החיה הזו שנקראת "מכוני מיון"