המדריך: איך מסיימים לעבוד בסטייל

לעזוב עבודה זה מאוד מרגש ואפילו פרפרים בבטן. מצד שני זה גם יכול להיות מאוד מלחיץ. שאלות כמו – איך הבוס שלי יגיב? האם אני עלול לשרוף גשרים?הכנו לכם מדריך קצר שיסייע לכם לעשות את זה הכי טוב ובסטייל.

מתי מגיע הזמן לעזוב?

אתם לא מרוצים בתפקיד הנוכחי שלכם, אתם מפנטזים על הרגע הזה שתיכנסו לבוס ותגידו לו 'סיונארה'. זה כבר ממש בוער בכם אבל מצד שני, כל אחד שתתייעצו איתו יגיד לכם שלא עוזבים עבודה לפני שחתמתם כבר במקום אחר.

עקרונית זה נכון ובהחלט מומלץ לעזוב עבודה רק לאחר שיש לכם רשת ביטחון בדמות העבודה הבאה שלכם. אבל כמו כל כלל, גם לזה יש יוצאים מן הכלל. כדי לעזור לכם להבין אם אתם יכולים להרשות לעצמכם את ההרפתקה הזו, הנה כמה שאלות שכדאי שתשאלו את עצמכם:

א. מציאת עבודה חדשה בתנאים יותר טובים (או לפחות זהים) לעבודתך הנוכחית, יכולה לקחת זמן רב. האם יש לך את המשאבים הכספיים כדי להיות נטול עבודה במשך שלושה חודשים? ומה לגבי שישה חודשים?

ב. בדרך כלל מגייסים לא אוהבים לראות בקורות החיים פער משמעותי בין משרות. הם ירצו לדעת – מה קרה עם העבודה האחרונה שלך ולמה עזבת בלי למצוא אחרת. האם תוכל לספר את הסיפור הזה בלי שהוא יופיע באופן שלילי בהיסטוריית הקריירה שלך?

ג. בתקופת אבטלה משמעותית מתחילים לפתח חוסר ביטחון עצמי ואף חוסר הערכה עצמית. הקושי הפסיכולוגי הזה פוגע בסיכויים להתקבל לעבודות ובעצם נכנסים למעין לופ כזה. האם זה עלול להשפיע עליך גם?

בקיצור, להתפטר בלי עבודה חדשה בקנה, זה סיפור שיש בצידו סיכון. אם אתם מרגישים שהעבודה הנוכחית פוגעת לכם בבריאות הנפשית או הפיזית אפילו, אין כל ספק שצריך לעזוב ומיד, אבל בכל מקרה לפני שיוצאים לדרך הזו כדאי לחשוב היטב ולהבין מה התשובות לשאלות האלו.

איך מבשרים את הבשורה?

טוב, אז התלבטתם, שקלתם והחלטתם שעכשיו זה הזמן לעזוב אבל איך תודיעו את זה לבוס? ואיך הוא יקבל את זה?

דבר ראשון, תאמו איתו בהקדם פגישה אחד על אחד במועד נוח עבורו.

לפני הפגישה, עברו על כל הפרטים הקטנים ועל מה שחשוב לכם להגיד. תכננו את העזיבה שלכם לפני, כך שתוכלו להציג איך אתם וגם החברה מתקדמים הלאה. נסחו לעצמכם בצורה ברורה את הסיבה כך שתוכלו להסביר מדוע אתם עוזבים. אם אתם עוזבים מכיוון שמצאתם תפקיד המתאים יותר למערך המיומנות שלכם ומאפשר לכם לצמוח בצורה טובה יותר, שתפו את המשוב הזה עם הבוס שלכם.

ועוד משהו חשוב - לא משנה מהן הנסיבות של התפטרותכם, תודו לבוס שלכם על תקופת שיתוף הפעולה, העבודה הקשה וההישגים. בין אם באימייל ובין אם בפגישת סיכום. כדי להבטיח שאתם לא שורפים גשרים, היו חיוביים והעריכו את מקום העבודה שלכם.

איך כותבים מכתב התפטרות?

לאחר שדיברתם עם הבוס, הגיע הזמן להפוך את עזיבתכם לרשמית עם מכתב התפטרות. מכתב התפטרות הוא קצר, ישיר ונטול גינונים מיותרים. כל מה שאתם צריכים זה פרטי עזיבתכם וכן לציין את הכרת התודה וההערכה.

הנה תבנית מכתב התפטרות לדוגמה:

[שם המעסיק] היקר

מכתב זה משמש הודעה רשמית על התפטרותי מתפקידי כ- [התפקיד], החל מ [תאריך ההתפטרות].

תקופת עבודתי בחברה, הייתה מאתגרת ומתגמלת ולמדתי ממנה המון.

ברצוני להודות לך במיוחד על ההשקעה, התמיכה והעידוד לצמיחתי המקצועית. היה תענוג לעבוד עם צוות כל כך מוכשר, תחת הנהגתך.

אני כמובן אמשיך לעבוד על [האחריות לתפקידים ספציפיים] עד להתפטרותי ואעשה ככל הניתן כדי להעביר את התפקיד בצורה החלקה ביותר.

אני סמוך ובטוח שעוד יצא לנו לעבוד יחד בעתיד. זו כתובת המייל האישי שלי: [אימייל אישי] ואשמח להישאר בקשר.

בברכה,

[השם שלך]

[פרטי הקשר שלך]

שלחו את מכתב ההתפטרות לבוס שלכם. אם לחברה יש מחלקת משאבי אנוש, עליכם לשלוח את המכתב גם לשם. שלחו עותק דיגיטלי וכן תנו להם עותק מודפס. אל תשכחו לשמור לעצמכם עותק, בייחוד אם שלחתם אותו מכתובת דוא"ל לעבודה שבקרוב תתבטל!

הכינו מסמך מעבר

הכינו מסמך מעבר

תכננו את הימים האחרונים שלך

קל להתעצל ולא לעשות כלום בשבוע האחרון שלכם בעבודה. אבל אם אתם רוצים לצאת עם רושם חיובי, כדאי לכם להישאר מעורבים ולשמור על רמת פרודוקטיביות גבוהה כאילו אתם לא עוזבים בסוף השבוע. אחרי הכל, אתם רוצה שיזכרו אתכם כמקצוענים ומסורים לעבודה. להלן כמה דברים שכדאי לעשות:

הכינו מסמך מעבר 

לפני שאתם עוזבים, תארו את הפרויקטים שעבדתם עליהם, מידע מפתח ואנשי קשר חשובים להעברתם לצוות שלכם או לאדם שיחליף אתכם בתפקיד. זו הדרך האולטימטיבית שאתם יכולים לעבור מהתפקיד בצורה חלקה, בלי לשרוף גשרים.

שלחו דוא"ל מעבר 

שלחו אימייל ללקוחות החברה החשובים כדי לספר להם על עזיבתכם והתאריך האחרון שלכם בעבודה וכן מי הולך להחליף אתכם. ערכו רשימה של הלקוחות וסטטוס שלהם ומי זה שהולך לעבוד מולם, וודאו שאתם מחברים בין כולם.

בקשו המלצות

נטוורקינג היא מילת המפתח בעולם העבודה היום, במיוחד לאלו שמחפשים עבודה. בניית קשרים מקצועיים ושמירה עליהם היא אבן הפינה להצלחה בקריירה.

בקיצור, כבר הבנתם, גם עזיבת עבודה אפשר וצריך לעשות בסטייל. אם תעקבו אחרי המדריך שכתבנו, תצליחו לעזוב את מקום עבודתכם ולהיצרב בתודעה שם כעובדים מסורים ורציניים. בשורה התחתונה אתם רוצים לדעת שאף גשר לא נשרף. לכו תדעו מתי בחיים האלה תצטרכו לחצות אותו שוב.