8 טיפים לריאיון עבודה מוצלח בהייטק שבאמת עובדים

הגיע הזמן לתחנה הבאה: המשרה הבאה שלכם, השדרוג והשינוי שחיכיתם לו.

ראיון עבודה מוצלח

ראיון עבודה מוצלח

עולם העבודה בהייטק כיום הוא כל כך דינמי ורבים לא נשארים באותו התפקיד יותר משנתיים בממוצע, ולכן גם אם כבר יש לכם ניסיון מרשים מאוד, תמצאו את עצמכם במספר ראיונות עבודה לאורך הקריירה שלכם. הינה כמה טיפים שיעזרו לכם לצלוח את ריאיון העבודה ולהתקבל למשרה הבאה שלכם.

איך ניתן לראות הצלחה בריאיון עבודה?

ריאיון עבודה מוצלח לא הופך לכזה בהינף יד. עולם העבודה של היום הוא דינמי ומשתנה, וראיונות מוצלחים מורכבים משילוב של יכולת וורבלית, ניסיון ורקורד מצוין שמתאימים לצרכים של הארגון, וכמובן שפת גוף. השילוב בין כל אלה יהפוך אתכם למועמדים מתאימים וישרתו אתכם בדרך לקביעת תנאי העבודה שלכם.

8 טיפים לריאיון עבודה מוצלח

לבוש

המראה החיצוני הוא אחד מהאלמנטים שיוצרים את הרושם הראשוני אצל המעסיק, ואין ספק שרושם ראשוני מוטעה קשה מאוד לתקן. התלבשו בהידור, כמובן שלא צריך בגדי ערב אלא בגדים רשמיים, קלילים ואלגנטיים. מומלץ להימנע מבגדים בעלי מחשופים עמוקים, מבגדים קצרים מדי ומבגדים קז'ואליים מאוד כמו בגדי ספורט. אל תבחרו בצבעים זוהרים והגיעו עם בגדים מגוהצים ונקיים.

היו מוכנים לכל תרחיש

הטיפ הכי טוב שנוכל לתת לכם להצלחה בריאיון עבודה הוא שלא תתנו לאף אחד לתפוס אתכם לא מוכנים. הכינו תשובות מראש לשאלות, הפיקו לקחים מראיונות עבודה קודמים ואפילו הכינו שאלות משלכם על המשרה עצמה, שכר, תנאי העבודה ואפילו על האווירה במשרד והתנאים שבו.

לדבר עם הגוף

שפת גוף היא חלק בלתי נפרד מהריאיון, ודווקא היא החלק שאנו לא תמיד שולטים בו או בכלל מודעים אליו. התחילו בישיבה או בעמידה שלכם: שבו ועמדו זקוף, הימנעו ככל האפשר מתנועות ידיים תוך כדי דיבור, ובהחלט כדאי להישיר מבט עם המראיין (אך לא לנעוץ מבטים בצורה בלתי נעימה). היו נינוחים ככל האפשר ושדרו רוגע ושלווה בכל זמן. גם אם אתם נלחצים בשלב כלשהו של הריאיון, יש כמה סימנים בשפת הגוף שמעידים על לחץ, וכדאי להיות מודעים אליהם כדי להימנע ככל הניתן: גירוד מקומות שונים בגוף, שינוי כיוון המבט בתדירות גבוהה, סידור הבגדים שלא לצורך (בצווארון, עניבה, חולצה וכדומה), התעסקות עם חפצים בידיים (עטים, מחברות, טלפון וכדומה).

איך תימנעו מהם? השתדלו להגיע רגועים אל ריאיון העבודה, לאחר שאכלתם, שתיתם וישנתם היטב, נשמו נשימות עמוקות לפני הכניסה לחדר והשתדלו להישאר נינוחים ורגועים לאורך כל הריאיון. גם המודעות לסימנים הללו תוכל לסייע לכם להימנע מהם.

הכל מתחיל ונגמר בגישה חיובית

הגישה שאיתה תגיעו לריאיון עבודה יכולה להכריע את הכף לכאן או לכאן. חשוב להציג גישה חיובית, פתוחה וגמישה, ולהימנע מלשדר גישה שלילית וחסרת סבלנות. חשוב שתהיו אתם, אבל הימנעו ככל האפשר מלשדר ביטחון עצמי מופרז מדי. שמרו על הקשבה, פתיחות לשינויים ולהזדמנויות חדשות, חייכו ושמרו על אווירה נעימה, והגישה שלכם כבר תדבר בעד עצמה.

ומה בנוגע לקורות החיים?

כנראה שכבר הספקתם לעשות דבר או שניים בחייכם, וזה בדיוק הזמן להציג אותם. כתבו את מסמך קורות החיים שלכם בצורה עניינית, בלי פרטים מיותרים תוך הבלטה של התפקידים הקודמים שביצעתם ורלוונטיים למשרה הנוכחית אליה אתם מתמיינים מעסיקים רוצים לראות סרגל תכונות וכישורים עבור משרות בהייטק, אבל הם יחפשו אנשים בעלי ניסיון רלוונטי במשרות דומות. מומלץ להתאים את קורות החיים לכל משרה ולא לשלוח את אותו הקובץ לכולם, כך שקורות החיים ישרתו את המטרה שלכם ויבליטו אתכם מעל המועמדים האחרים.

שמרו על שפה נעימה ונאותה

גם האופן שבו אתם מתבטאים והמילים שבהן תבחרו חשובות, והן יוצרות רושם לא פחות משפת הגוף או המראה שלכם. הימנעו ככל האפשר מלהיכנס בדבריו של המראיין ולקטוע אותו, שמרו על שפה מכובדת והימנעו משימוש בסלנג או במילים בוטות. אין צורך לדבר בשפה גבוהה, היו עצמכם ודברו רגיל, אבל אל תתנו למראיין סיבה לחשוב שאתם אנשים גסים או בוטים בגלל בחירה לא נכונה במילים.

לא משנה מה – אל תשקרו

אין טעם להציג מצג שווא, לא בקורות החיים ולא בריאיון עצמו. אמרו רק את האמת, אל תציגו שום עובדה שהיא לא מדויקת ואל תגידו שעשיתם משהו שמעולם לא קרה. אתם לא יודעים איפה השקרים יתפסו אתכם אם תתקבלו לעבודה, ומקרים כאלה יפגעו קשות בתדמית ובאמינות שלכם. האמת שלכם תדבר בעד עצמה, והיכולות והרקורד שלכם יקדמו אתכם קדימה אל המעסיק הבא, וההצלחה בריאיון העבודה לא תאחר לבוא.

לפעמים מקבלים גם לא

גם זה קורה, עם כל הניסיון והידע שלכם. לפעמים משהו פשוט לא עובד או לא מתאים מכל מיני סיבות, ולא הכל תלוי תמיד בכם. ה"לא" של המעסיק לא בהכרח מעיד עליכם ולא מוריד מהערך שלכם, אז אל תתייאשו והמשיכו לחפש. עולם ההייטק הולך וגדל ובו ביקוש תמידי לעובדים, כך שאם לא במקום הזה, תמצאו את המשרה הנכספת במקום הבא. זכרו שהכל לטובה, גם אם נחלתם כמה ראיונות לא מוצלחים. הפיקו מהם לקחים והמשיכו הלאה לריאיון עבודה מוצלח יותר בעתיד.

לסיכום

ריאיון עבודה מוצלח הוא לא משימה פשוטה, אבל זה בהחלט אפשרי עם ההכנה הנכונה, קורות חיים שכתובים בצורה מסודרת וממוקדת מטרה וכמובן עם גישה חיובית וחיוך על הפנים.