שנת 2024 - מהו השכר של מהנדסי #C

כמה מהנדסי #C מרוויחים, האם הם מבוקשים, והאם הם זקוקים לתואר ראשון? ברשומה הבאה

לפני שאנחנו צוללים לתוך השכר של מהנדסי #c ראוי לדבר על מה שקרה בשנה החולפת בתעשיית ההייטק הישראלית. את שנת 2014 סיימנו כאחת השנים המוצלחות ביותר לתעשיית ההייטק, כאשר ענף התוכנה מוביל ביד רמה, הרבה בגלל הנפקות, אקזיטים ולא מעט רכישות ענק של חברות ישראליות. בתוך ענף התוכנה עצמו, עדיין ישנן שלוש שפות פיתוח שהן השליטות הבלתי מעורערות: C#, Java ו-++C, ולצידן שפות אחרות שמשתרכות מעט מאחור, כגון PhP, פייתון ורובי (RoR).

יש דרישה למהנדסי #c?

מהנדסי #c (על גבי .Net או Asp.Net) הם מהנדסי התוכנה המבוקשים ביותר, יותר ממהנדסי Java אפילו, וכמות המשרות בשפת #c היא כמעט שליש מכמות כל משרות התוכנה במשק. עם זאת, כמות מהנדסי התוכנה שיודעים לפתח ב-#c היא גדולה, ועל כן התחרות על כל משרה היא גדולה. לשם השוואה, כמות משרות ה-Java היא רבע מסך כל המשרות במשק, אך מאחר שקשה למצוא מהנדסי Java עם ניסיון הולם, התחרות של המשק על כל מהנדס כזה היא אימתנית.

ניתן לחלק את תחומי הביקוש למהנדסי #c לקטגוריות הבאות:

  • Desktop Developers - פיתוח תוכנת Desktop בשפת #c על גבי .Net, המצריך, לא פעם, גם ידע בעבודה מול SQL-server, ניסיון בפיתוח Multithreading, וידע בטכנולוגיית צד שרת / לקוח (server / client).
  • Web Developers - פיתוח אתרים או אפליקציות רשת על גבי Asp.Net, המצריך ניסיון בעבודה מול מאגר נתונים, עבודה מול WebForms וידע בטכנולוגיית צד לקוח כגון HTML, CSS ו-Javascript.
  • ארכיטקטי תוכנה וראשי צוות פיתוח - ניהול צוות מפתחים, או ניהול הפיתוח, אם במובן של ניהול לו"ז ומשימות, ואם במובן של ניהול מקצועי, בחירת טכנולוגיות הפיתוח והשתתפות Hands-On בפיתוח.
    מהנדסי #c, על פי רוב, נדרשים בממוצע ל-3 שנות ניסיון ומעלה, ובחלק מהמשרות נדרש גם תואר ראשון במדעי המחשב (מדמ"ח) או בהנדסת תוכנה, עם יתרון מהותי לבוגרי אוניברסיטאות (הטכניון, ת"א, בן גוריון והעברית), ויתרון מהותי מאוד ליוצאי יחידות טכנולוגיות בצה"ל (8200, ממר"ם, לוט"ם, 81 ואחרות). בשונה ממהנדסי Java, אצלם כ-80% מהמשרות מגיעות עם דרישת חובה לתואר ראשון, אצל מהנדסי #c רק כ-50% מהמשרות מציבות דרישת חובה לתואר, וגם אז, אין דגש מיוחד על כך שהתואר יהיה מאוניברסטאות דווקא.

מהו השכר של מהנדס #c?

שכרם של מהנדסי #c הוא גבוה ביחס לתעשיית ההייטק, אבל הוא נמוך במעט ביחס לשכרם של מהנדסי Java. שכר ממוצע ינוע בין 15,000 ש"ח (ברוטו), והוא יכול להגיע לאיזור ה-30,000 ש"ח לחודש (ברוטו), בעיקר בקרב ראשי צוות פיתוח, מנהלי VPR&D וארכיטקטי מערכת. עם זאת, שכרם של מהנדסי #c יוצאי יחידות טכנולוגיות עשוי להיות גבוה יותר בממוצע, בתלוי בתפקיד שהם מלאו במסגרת שירותם הצבאי, ובידע שהם צברו במהלכו.

בין 0-2 שנות ניסיון

10,000 עד 18,000 ₪ לחודש ברוטו (כולל רכב)

בין 3-5 שנות ניסיון

14,000 עד 25,000 ₪ לחודש ברוטו (כולל רכב)

מעל ל-6 שנות ניסיון

17,000 עד 30,000 ₪ לחודש ברוטו (כולל רכב)

ראש/ת צוות

20,000 עד 32,000 ₪ לחודש ברוטו (כולל רכב)

ארכיטקט/ית מערכת

26,000 עד 36,000 ₪ לחודש ברוטו (כולל רכב)